Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Auditimi Ligjor i Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Auditimin Ligjor tė Shoqėrive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi kompani e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 “Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”, sipas tė cilit: persona tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c) dhe persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a).

Sipas nenit 2, tė ligjit nr.10 091, datė 5.03.2009 “Pėr auditimin ligjor, organizimin e profesionit tė audituesit ligjor dhe tė kontabilistit tė miratuar”: Auditim Ligjor ėshtė njė auditim i pavarur i pasqyrave financiare vjetore, ndėrsa Shoqėri Auditimi ėshtė njė person juridik, i regjistruar dhe i miratuar nga autoritetet kompetente pėr tė kryer auditime ligjore nė pėrputhje me kriteret e parashikuara nė kėtė ligj.

Nė bazė tė ekstrakteve tė kompanive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, auditimi ligjor i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Janė gjithsej 12 shoqėri auditimi dhe rreth 6 Ekspertė Kontabėl tė Autorizuar (EKA janė persona fizikė individė tė cilėt nė bazė tė legjislacionit nė fuqi kryejnė auditime ligjore njėlloj si shoqėritė e auditimit) qė kanė realizuar gjithsej 79 auditime pėr tė gjitha kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė dekadėn e fundit, ndėrkohė qė nė 53 raste nuk ka tė dhėna pėr auditimin e kėtyre kompanive nė periudhėn 2007-2016. Disa prej kėtyre kompanive kanė ushtruar aktivitetin vetėm nė njė segment tė caktuar kohor tė periudhės 2007-2016;

Audtimi Ligjor i Kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte ne periudhėn 2007-2016
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Pėr shkak tė formės ligjore tė organizimit tė tyre (Sh.A kundrejt Sh.P.K), jo tė gjitha kompanitė e lidhura me bankat e kanė pasur tė detyrueshėm procesin e auditimit ligjor. Nga hulumtimi i ODA, rezulton se jo tė gjithė kompanitė e lidhura me bankat tė organizuara si sha respektojnė detyrimin ligjor tė auditimit tė paktėn njė herė nė vit, ashtu siē rezulton qė edhe pse nuk e kanė me detyrim, njė pjesė jo e vogėl e kompanive tė lidhura me bankat tė formės ligjore ShPK kryejnė auditim ligjor me frekuencė tė kėnaqshme.

Janė 8 sha tė lidhura me bankat (ose 53.3%e rasteve) tė cilat kanė pasur rreth 53 auditime (ose 66.7% tė totalit) nė periudhėn 2007-2016 tė realizuara me 16 shoqėri audituese (77% e rasteve) dhe 8 individė EKA. Gjithashtu, 7 ShPK tė lidhura me bankat (ose 46%e rasteve) tė cilat kanė pasur rreth 26 auditime (ose 33% tė totalit) nė periudhėn 2007-2016 tė realizuara me 5 shoqėri audituese (23% e rasteve) dhe 10 individė EKA.

Audtimi Ligjor i Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte ne periudhėn 2007-2016Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Kompanitė e lidhura me bankat nuk preferojnė shumė tė ndryshojnė shpesh shoqėrinė audituese apo individin EKA me tė cilin bashkėpunojnė. Jo nė pak raste edhe kompanitė e lidhura me bankat qė janė ShA bashkėpunojnė me individė EKA (nė rastet kur kanė qenė fonde pensioni p.sh. RZB dhe Credins). Ndėrkohė qė edhe kompanitė e lidhura me bankat tė formės ShPK pėrveē auditimeve ligjore me individė EKA, realizojnė auditime edhe me shoqėri auditimi kryesisht pėr shkak tė marrėdhėnieve kreditore qė kanė me sistemin bankar. 5 kompani tė lidhura me bankat (34% e rasteve), kryesisht ShA, kanė bashkėpunuar me 2 shoqėri audituese, ndėrkohė qė kompanitė e tjera kanė bashkėpunuar me nga 1 ose me nga 3 shoqėri audituese. 6 kompani tė lidhura me bankat (kryesisht ShPK), nuk kanė bashkėpunuar me asnjė shoqėri audituese, por disa prej tyre kanė preferuar individėt Ekspert Kontabėl tė Autorizuar;

Tetė kompani tė lidhura me bankat (ose 53.3% e rasteve) kanė bashkėpunuar vetėm me shoqėritė e auditimit pėr tė realizuar auditimin ligjor. 5 kompani tė tjera (ose 33.4% e rasteve) kanė bashkėpunuar edhe me shoqėri auditimi, edhe me individė EKA. Vetėm 1 kompani ka bashkėpunuar vetėm me individė EKA, ndėrsa vetėm 1 kompani (e formės ShPK) s’ka realizuar asnjė auditim ligjor (nuk e ka detyrim ligjor). Rreth 13 kompani tė lidhura me bankat (42% e rasteve tė auditimit) kanė preferuar tė kryejnė njė auditim ligjor nė vijimėsi 2 ose 3 vjeēare me tė njėjtėn firmė apo individ EKA, ndėrsa nė 13 raste auditimi ka qenė i izoluar vetėm me njė kompani auditimi tė ndryshme, pa pasur vijimėsi, duke ndryshuar audituesin nga viti nė vit. Vetėm njėra prej kompanive tė lidhura me bankat (9% e rasteve tė auditimit) e ka aplikuar afatin e plotė ligjor 7 vjeēar pėr bashkėpunimin me njė auditues tė vetėm;Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Tregu i audtimit ligjor tė kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri pėr periudhėn 2007-2016 dominohet nė masėn 50% nga katėr shoqėri e mėdha audituese e kryesuar nga Deloitte Albania shpk (17 auditime ose 22%), PWC Albania (8 auditime ose 10%), tė shoqėruara nga KPMG Albania shpk dhe Ernst & Young Albania (me nga 7 auditime ose me nga 9% tė tregut secila). Ndėrkohė qė edhe numri i auditimeve tė realizuara nga individėt EKA pėr kompanitė e lidhura me bankat ėshtė i konsiderueshėm me 18 auditime ose rreth 22.8% tė rasteve. Janė 5 kompani qė kanė realizuar vetėm nga 1 auditim secila duke pėrbėrė rreth 6.33% tė tė gjithė auditimeve nė periudhėn 2007-2016;

Shoqėritė e auditimit qė kanė bashkėpunuar me mė shumė kompani tė lidhura me bankat janė Deloitte Albania dhe KPMG Albania me nga 4 kompani secila tė ndjekura nga Ernst & Young me 3 kompani. Janė 7 kompani (46.7%) qė kanė bashkėpunuar pėr auditimin ligjor me individė EKA, ndėrkohė qė janė 5 kompani qė kanė realizuar vetėm nga 1 auditim nė vetėm 1 kompani tė lidhur me bankat e nivelit tė dytė pėr periudhėn 2007-2016.

Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Audtimi Ligjor i Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte sipas Shoqerive te Auditimit ne periudhen 2007-2016
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Janė 7 kompani (46.7%) qė kanė bashkėpunuar pėr auditimin ligjor me individė EKA, ndėrkohė qė janė 5 kompani qė kanė realizuar vetėm nga 1 auditim nė vetėm 1 kompani tė lidhur me bankat e nivelit tė dytė pėr periudhėn 2007-2016.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania, pėrpunim tė dhėnash Erjona Rogtina