Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Origjina e Kapitalit Aksionar tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri dhe Frekuenca e Ndryshimit tė Pronėsisė- Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Origjinėn e Kapitalit Aksionar tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri dhe Frekuencėn e Ndryshimit tė Pronėsisė. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojn veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga faqet zyrtare tė internetit apo ekstraktet e bankave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, origjina e kapitalit aksionar tė 16 Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri, ku me origjin nėnkuptojmė vendin e themelimit (pėr personat juridikė) apo vendlindjen (pėr personat fizikė) e subjekteve qe jane aksionerė tė bankave, paraqitej si vijon: 12 nga 16 bankat qė operojnė nė Shqipėri (75%) kanė tė gjithė kapitalin me origjinė nga jashtė territorit tė vendit, ndėrsa 4 banka (25%) kanė njė strukturė mikse kapitali me aksionarė vendas dhe tė huaj. Asnjė prej bankave qė ushtrojnė aktivitetin nė Shqipėri nuk kanė tė gjithė kapitalin vendas; Bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri kanė njė prezencė kapitali qė origjinon nga 16 shtete (duke pėrfshirė Shqipėrinė) dhe 4 rajone.

Kapitali i Aksionarėve tė 13 bankave ka origjinė nga vende tė Europės (duke pėrfshirė Shqipėrinė) dhe pėrbėjnė rreth 68% tė totalit tė kapitalit tė sistemit bankar nė vend. Kapitali i 2 bankave ka origjinė nga rajoni i Euro-Azisė (Turqi dhe Malajzi) dhe zė rreth 11% tė totalit tė kapitalit e shoqėruar nga 2 banka me origjinė kapitali nga Lindja e Mesme (Arabia Saudite dhe Bahrein) me rreth 3% tė totalit. 1 bankė ka aksionarė me origjinė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe pėrbėn rreth 4% tė totalit tė sistemit bankar nė vend.Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA 

 

Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA 

Nė kapitalin e 4 bankave tė nivelit tė dytė (18% e rasteve) ka prezencė tė kapitalit me origjinė nga Shqipėria, e ndjekur nga kapitali me origjinė nga Greqia qė ka prezencė nė 3 banka (14% e rasteve) dhe kapitali me origjinė nga Italia qė ka prezencė nė 2 banka (9% e rasteve). Kapitali qė ka origjinėn nga 13 shtete tė tjera (Austri, Zvicėr, UK, Gjermani, Francė, Hollandė, Bullgari, Turqi, SHBA, Arabi Saudite, Bahrein, Kuvajt dhe Malajzi) ka prezencė pėrkatėsisht nė vetėm nga 1 bankė. 4 banka kanė prezencė mikse kapitali nga 2-3 shtete nė tė njėjtėn kohė.

Nga pikėpamja e vlerės sė kapitalit, kryeson kapitali qė ka origjnwn nga Greqia me 26.37% tė totalit tė sistemit bankar, e ndjekur nga Turqia 25% tė totalit, Italia me 11.19%, Austria 11.07% dhe Shqipėria me 9.05% tė totalit tė kapitalit tė sistemit bankar. Kapitali aksionar me vlerėn mė tė vogėl ka origjinė nga Malajzia me 0.02% tė totalit tė kaptialit tė sistemit bankar, e shoqėruar nga Bahrein me 0.1%, UK me 0.21% dhe Hollanda me 0.96%;Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Bazuar nė ekstraktet e QKB, kapitali i bankave ka pėsuar ndryshime nė pronėsi rreth 58 herė nė periudhėn 1999 – Mars 2017. Arsyet e kėtyre ndryshimeve tė pronėsisė klasifikohen kryesisht ne tre grupe: pėr shkak tė privatizimit (karakteristikė pėr bankat me kapital shtetėror); pėr shkak tė shitjeve, blerjeve, bashkimeve (karakteristikė pėr bankat me kapital tė huaj); pėr shkak tė rritjeve tė kapialit (karakteristikė pėr bankat me kapital vendas).

Gjatė periudhės 1999 – 2017, banka qė ka pasur numrin mė tė madh tė ndryshimeve tė pronėsisė ėshtė Banka Credins me 20 herė e shoqėruar nga Banka Veneto e Banka Intesa Sanpaolo me nga 6 herė, dhe Banka Kombėtare Tregtare me 5 herė. Bankat qė skanė bėrė asnjė ndryshim pronėsie qė nga momenti qė kanė filluar tė ushtrojnė aktivitetin e tyre nė Republikėn e Shqipėrisė janė tre: Banka NBG Albania, Banka Alpha Albania dhe Banka e Kreditit e Shqipėrisė.

Numri mė i madh i ndryshimit tė pronėsisė sė bankave tė nivelit tė dytė nė Shqipėri ka ndodhur nė vitin 2012 me 7 herė, i ndjekur nga viti 2009 me 6 herė dhe vitet 2008 e 2015 me nga 5 herė. Qė nga ndryshimi i parė i pronėsisė sė bankave nė vitin 1999, vetėm nė 2 vite nuk ka pasur asnjė ndryshim pronėsie nė kapitalin e bankave tė nivelit tė dytė: 2001 dhe 2002.

Sa i pėrket destinacionit tė ndryshimit tė pronėsisė sė bankave, rezulton se nė periudhėn 1999 – 2017, nė rreth 64% tė rasteve ndryshimet kanė qenė brenda tė njėjtit vend origjine, ndėrsa nė 36% tė rasteve, pronarėt e rinj kanė pasur njė vend tė ndryshėm origjine.Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Origjina e Kapitalit Aksionar te Bankave  dhe Frekuenca e Ndryshimit tė Pronėsisė - Mars 2017Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA