Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Renditja 30 Operatorėt Ekonomik me vlerėn mė tė lartė tė kontratave tė lidhur me Bashki, korrik 2015 - janar 2017

3 vite mė parė
share()?>
Organizata AIS, promotore e Open Data pėr Shqipėrinė  ka hulumtuar mbi renditjen e operatorėve ekonomik qė kanė fituar kontrata pėrmes prokurimeve publike me Njėsi tė Qeverisjes Vendore. Hulumtimi ėshtė bėrė sipas vlerave dhe pėrkon me periudhėn kohore nga korrik 2015 deri 31 janar 2017. Data e fillimit tė hulumtimit ėshtė pėrzgjedhur si date fillim e funksioneve tė bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Nė renditje janė konsideruar Operatorėt Tenderues. Shpesh operatorėt ekonomik janė shoqėri biznesi qė futen nė garė tė vetme. Por shfaqen edhe bashkime operatorėsh qė konkurrojnė si njė operator i vetėm. Nė renditjen e realizuar ėshtė konsideruar renditja sipas operatorėve. Kėshtu njė shoqėri e vetme mund tė na shfaqet disa herė nė renditje si pjesė e disa bashkime operatorėsh.

Nė renditje operatori i parė pėr vlerėn mė tė lartė tė kontratave e mban shoqėria Fusha SHPK, e vetme kjo shoqėri ėshtė shpallur 14 herė fituese me tre bashki. Vlera totale e kontratave tė saj ėshtė 2.2 miliard lekė. Si e vetme kjo shoqėri ka fituar kontrata me vlerė sa dhjetė pėrqind te totalit tė vlerės sė tė gjitha kontratave tė monitoruara nė periudhėn nėn hulumtim. Shoqėria FUSHA shfaqet nė renditjen e tridhjetė Operatorėve Kryesor, edhe  nė vendin e nėntė si pjesė e bashkimit tė operatorėve Everest SHPK me Fusha SHPK, nė vendin e njėzet si pjesė e bashkimit tė operatorėve Bajrami N SHPK dhe Fusha SHPK, dhe nė vendin e njėzet e nėntė si pjesė e bashkimit tė Operatorėve Colombo SHPK dhe Fusha SHPK.

Fusha SHPK ka fituar kontrata duke hyrė e vetme pa bashkėpunim me shoqėri tė tjera nė tre bashki, konkretisht Tiranė, Vorė dhe Rrosovec. Tenderėt ku Fusha SHPK ka fituar e vetme janė nė sektorin konstruksion, shėrbim pėr pastrim urban dhe shėrbime gjelbėrimi. Tenderat kryesor sa i takon vlerės janė faza e parė dhe e dytė e Rikualifikimit tė Sheshit Skėndėrbej pėrkatėsisht 527 535 937 Lekė dhe 978 878 879 Lekė. Kontratė me vlerė mbi njėqind milion ėshtė edhe Ndėrtimi i Parkimit Nėntokėsor po Sheshi Skėndėrbej me vlerė 222 719 919 lekė. Ndėrsa nė bashkim operatorėsh me interes shfaqet kjo kompani edhe nė bashkėpunim me Everest SHPK. Bashkimi i dy shoqėrive rezulton si operator fitues nė tenderin pėr Rivitalizimin e Sheshit Publik para hyrjes sė Portit, kontratė e financuar nga Buxheti i Shtetit nė vlerėn e 451 529 540 lekė.


Komentet dhe Analiza: ODA   

Nė vendin e dytė nė renditje ėshtė shoqėria G.P.G Company SHPK, kjo kompani ka fituar 14 tendera me 11 bashki. Ndėrsa kontratat me vlerė mbi njėqind milion kjo kompani i ka me bashkitė Mirditė, Korēė, Delvinė dhe Kavajė. Nė total kontratat e saj e vetme pra jo nė bashkim operatorėsh janė nė vlerėn 1.33 miliard lekė.

Renditja vendos nė vendin e tretė shoqėrinė Salillari e cila ka 11 kontrata me 7 Bashki tė ndryshme. Vorė, Tiranė, Divjakė dhe Fier janė bashkitė ku shoqėria Salillari ka kontratat me vlera mbi njėqind milion lekė. Salillari ėshtė shoqėria qė ka fituar tenderin pėr Rikualifikimin e Pazarit tė Ri. 

Renditja 30 Operatorėt Ekonomik me vlerėn mė tė lartė tė kontratave


Komentet dhe Analiza: ODA   

Lista e tridhjetė shoqėrive apo operatorėve tė renditur sipas vlerės sė kontratave tė lidhura mė bashkitė nė periudhėn nėn hulumtim, karakterizohet nga shoqėri qė funksionojnė nė fushėn e ndėrtimit dhe konstruksioneve. Kėto tė dhėna mbi renditjen e subjekteve sipas vlerave tė kontratave janė hulumtuar nga AIS, si pjesė e aktiviteteve tė projektit Monitoro Klient  Privat tė Bashkive, projekt i mbėshtetur nga Lėviz Albania, Demokracia nė Lėvizje.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Jonida Sali dhe Anila Ndrejaj