Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kosto e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2017

4 vite mė parė
share()?>
Kosto e borxhit pėr frymėėshtė njė idikator qė llogaritet si raport i shumės sė interesave qė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr borxhin e marrė dhe ende tė pashlyer me popullsinė e vendit nė njė vit tė caktuar. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij treguesi pėr vitet 2010-2017.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ecuria e kostos sė borxhit pėr frymė ka pėsuar oshilacione tė ndryshme ndėr vite, duke reflektuar sipas rastit jo vetėm nivelin e stokut tė borxhit, por edhe shtrenjtėsinė e tij nėpėrmjet rritje/uljes sė normės sė interesave apo lėvizjet e kursit tė kėmbimit. Kėshtu, nga njė trend rritės pėr vitet 2010-2013, vitet 2014-2015 u shfaqėn me rėnie tė kostos sė borxhit, si pasojė e uljes sė normave tė interesit tė tregut tė brendshėm, kursit tė kėmbimit lekė/euro dhe uljes sėkontigjencave pėr garancitė.

Trendi ndryshoi nė vitin 2016, ku kostoja e borxhit pėr frymė ishte 14 899 lekė apo 11.5% mė shumė se nė vitin 2015, pasi Ministria e Financave parashikonte njė shtrenjtim tė borxhit tė jashtėm dhe nė fakt, kjo vlerė nuk u rishikua as gjatė ndryshimeve qė iu bėnė Buxhetit 2016 nėpėrmjet Akteve Normative.

Viti 2017 prezantohet me njė rėnie tė kostos sė borxhit pėr frymė, duke shkuar nė 14 569 lekė, 2.22% mė pak se nė 2016-n, edhe pse kemi njė rritje tė stokut tė borxhit nė terma absolut. Ky nivel nė rėnie i kostos sė borxhit vjen falė normave tė pritshme tė interesit nė tregun e brendshėm, tė cilat parashikohen tė jenė ende nėn nivelin mesatar tė tre viteve tė fundit. Edhe pse gjatė vitit 2017 vlerėsohet tė ketė njė rritje tė interesave tė borxhit tė jashtėm, por edhe tė borxhit tė brendshėm, Ministria e Financave mendon se kėto efekte do tė japin ndikimet e tyre nė buxhet nė vitet 2018-2019.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė dhėnat nė formė tabelare mbi koston e borxhit, popullsinė, koston e borxhit pėr frymė dhe ecurisė sė tyre pėr periudhėn 2010-2017.

Kosto e borxhit, Popullsia dhe Kosto e Borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2017Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja