Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ēėshtje gjyqėsore dhe autorė tė dėnuar pėr veprat penale kundėr fėmijėve,martesės dhe familjes 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna statistikore qė lidhen me veprat penale kundėr fėmijėve, martesės dhe familjes. Kėto vepra janė tė parashikuara nė seksionin IX tė Kodit Penal. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Ne total ky seksion pėrbėhet nga figura veprash penale tė parashikuara nė dymbėdhjetė nene. Veprat penale, tė cilat kanė si objekt vendosjen e marrėdhėnieve juridike dhe sociale pėr mbrojtjen e tė miturit janė: Braktisja e Fėmijėve tė Mitur, Keqtrajtimi i tė Miturit, Mosdhėnia e Mjeteve pėr Jetesė, Marrja e Padrejtė e Fėmijės, Ndėrrimi i Fėmijėve, Fshehja ose Ndėrrimi me Dashje i Fėmijės, Trafikimi i tė Miturve dhe Shtytja e tė Miturve nė Krim.

Nė total gjatė harkut kohor 2005-2015 janė shėnuar 3411 procedime gjyqėsore dhe 2927 tė dėnuar me vendim tė formės sė prerė, pėr veprat penale tė kėtij seksioni. Viti i cili shėnon mė shumė procedime gjyqėsore ėshtė 2015, me 1207 procedime gjyqėsore. Vihet re qė dy vitet e fundit rastet sipas procedimeve gjyqėsore vijnė duke u dyfishuar. Po nė vitin 2015 ėshtė shėnuar gjithashtu edhe numri mė i madh i tė dėnuarve me vendim tė formės sė prerė, saktėsisht 1127 tė tillė. Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODABurimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA


Neni 130 pika a, Dhuna nė Familje, nen i integruar nė Kodin tonė Penal pas vitin 2012 ėshtė njė nga nenet me mė shumė raste tė procedura nė vitet e fundit. Vetėm nė vitin 2015 janė shėnuar 795 raste. Ndėrsa nė katėr vite qė ky nen ka funksionuar totali i ēėshtjeve gjyqėsore ėshtė 1642 dhe numri i autorėve tė dėnuar 1612.

Dhuna nė Familje nuk i referohet vetėm veprimeve fizike me karakter dhunues por edhe presioneve psikologjike. Konkretisht, neni 130/a parashikon si veprime me natyrė penale  rrahjen, kanosjen serioze pėr vrasje ose plagosje tė rėndė dhe plagosjen e kryer me dashje. Kėto veprime do tė pėrbėjnė vepėr penale vetėm kur kryhen ndaj subjekteve tė parashikuar shprehimisht nga dispozita, bashkėshort, ish-bashkėshort, bashkėjetues apo ish-bashkėjetues, gjini e afėrt ose krushqi e afėrt me autorin e veprės penale.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Njė vepėr tjetėr penale mjaft problematike sa i takon respektimit tė individit nė familje, ėshtė neni 130 Shtrėngimi apo pengimi pėr tė bashkėjetuar ose pėr tė lidhur apo zgjidhur martesė. Ky nen shėnon pėrkatėsisht 269 cėshtje nė gjykata pėr vitin 2014 dhe 215 pėr vitin 2015. Rastet e shėnuara kanė ardhur nė rritje duke dėshmuar si problematikat e shoqėrisė shqiptare kundrejt respektit tė ndėrsjellėt nė cėshtje tė martesės edhe referimin dhe ndėrgjegjshmin pėr tė mos u cenuar nė lirinė individuale pėr zgjedhje.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrrimi i Fėmijėve neni 128 (pakujdesi) dhe Fshehja ose Ndėrrimi me Dashje i Fėmijėve neni 128 pika a, janė 2 vepra penale me gjithsej 14 cėshtje gjyqėsore. Konkretisht, pėr Ndėrrimin e Fėmijėve ka 7 ēėshtje gjyqėsore dhe 5 autorė, ndėrsa pėr Fshehjen ose Ndėrrimin me Dashje tė Fėmijėve ka 7 ēėshtje gjyqėsore dhe 2 autorė. Problematike mbeten rastet e braktisjes sė fėmijėve tė mitur me 71 cėshtje gjyqėsore pėr dhjetė vitet nėn analizė.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Mosdhėnia e Mjeteve pėr Jetesė ėshtė njė vepėr penale me vėllim procedimesh gjyqėsore dhe njė trend rritjeje nė vitet e fundit. Vetėm nė vitin 2015 janė proceduar 139 ēėshtje gjyqėsore dhe 65 autorė. Vėrehet njė hendek i  madh i numrit tė ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė vepėr penale dhe veprave tė gjithė seksionit, si rezultat i pushimit tė ēėshtjeve apo mosdeklarimit fajtor tė tė pandehurit.


Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Keqtrajtimi i tė Miturit ėshtė njė tjetėr vepėr penale, e cila ėshtė parashikuar si e tillė nga ligjvėnėsi nė vitin 2008. Pėrmes saj garantohet mirėqenia fizike dhe psikologjike e ēdo personi nėn 18 vjeē.  Kjo vepėr  pėrbėn kundėrvajtje penale dhe konsumohet nga njė rreth i caktuar subjektesh, nga prindėrit, motra, vėllai, gjyshi, gjyshja, kujdestari ligjor ose ēdo person qė ėshtė i detyruar tė kujdeset pėr tė. Nga viti 2008 deri nė vitin 2015 janė shėnuar 26 procedime gjyqėsore dhe 23 autorė pėr kėtė vepėr.

Shtytja e tė Miturit nė krim ėshtė njė tjetėr vepėr penale, e cila rrezikon realisht pozitėn e tė miturit sepse ky i fundit pėrdoret si njė mjet pėr tė realizuar qėllimet kriminale tė shtytėsit. Nė gjykatė janė paraqitur 22 ēėshtje penale prej tė cilave derivojnė 17 autorė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta