Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Flukset tė Refugjatėve, Republika e Shqipėrisė 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetas tė Republikės sė Shqipėrisė qė rezultojnė me status refugjati nė shtete tė tjera. Statusi i Refugjatit ėshtė i pėrcaktuar nė Konventa dhe Protokolle tė njohura nė rang ndėrkombėtar nga vendet anėtare tė Kombeve tė Bashkuara. Nė kėtė hulumtim nuk pėrfshihen individėt qė nuk kanė aplikuar ose nuk kanė fituar kėtė status, si dhe shtetasit qė kanė fituar tė drejtėn e azilit.

Nga viti 2007 numri i shtetasve shqiptarė me Status Refugjati nė vende tė tjera shėnoi vlerėn mė tė lartė tė dhjetė viteve tė fundit. Pas kėtij viti kjo vlerė ka trend rėnės deri nė viti 2013 ku shėnohen 10 084 shtetas shqiptar refugjat nė shtete tė tjera. Nė vitin 2015, numri i shtetasve shqiptar me status refugjati nė shtete tė huaja ėshtė rritur me plus 379 shtetas.Burimi: UNHCR
Komentet dhe Analiza: ODA


Pėr vitin 2014 kemi tė dhėna edhe mbi strukturėn e shtetasve shqiptar me status refugjati sipas vendeve ku e kanė fituar atė. Vendin e parė mes shteteve qė kanė dhėnė status refugjati pėr Shqiptarėt e mbajnė SHBA-tė me 27% tė totalit, pasuar nga Franca ne 25% ,  Kanadaja me 15% dhe Mbretėria e Bashkuar me  7% tė totalit. Gjermania ka vetėm 366 raste tė shtetasve shqiptarė me status refugjati.Burimi: UNHCR
Komentet dhe Analiza: ODA

Ndėrsa numri i shtetasve shqiptarė me status refugjati paraqitet nė rritje nė dy vitet e fundit 2014 dhe 2015, numri i shtetasve shqiptarė qė kanė aplikuar pėr shtetėsi nė vende tė BE ėshtė gjithashtu nė rritje. Shqiptarėt u renditėn tė dytėt nė listėn e aplikuesve pėr shtetėsi nė BE nė vitin 2014, me 41 mijė raste, duke u renditur pas Marokut dhe duke lėnė pas Turqinė dhe Indinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci