Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Azilkėrkues nė vendet e Bashkimit Europian dhe EFTA, 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e azilkėrkuesve ne vendet e Bashkimit Europian dhe EFTA pėrgjatė viteve 2005-2015. Te dhėnat kane burim statistikat e publikuara nga Instituti Europian i Statistikave.

Numri i azilkėrkuesve ne vendet e Bashkimit Europian ka pasur ulje dhe ngritje te vazhdueshme deri ne vitin 2010, por numri i tyre nuk i kalon 300 mije aplikime. Pas vitit 2010, numri i azilkėrkuesve ka ardhur ne rritje te vazhdueshme, ku ne vitin 2015 i kaloi 1 milion azilkėrkues.
Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Numri me i larte i azilkėrkuesve pėr vitin 2015 vjen nga Siria nga ku numėrohen rreth 363 mijė azilkėrkues. Pas Sirisė vjen Afganistani me rreth 178 mije azilkėrkues dhe Iraku me rreth 121 mije azilkėrkues. Interesant ėshtė fakti qe ne listėn e vendeve azilkėrkuese Kosova dhe Shqipėria renditen pėrkatėsisht ne vend te katėrt dhe te pestė.
Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania 

Aplikues pėr here tė parė pėr azil nė vendet e BE sipas vendit te origjinės, 2014-2015
Vlera ne 000Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania    

Ne vitin 2015, Gjermania ėshtė shteti qe ka pritur numrin me te larte te azilkėrkuesve, rreth 441 mije ose 33% to totalit te aplikimeve ne vendet e BE dhe EFTA. Pas saj renditen Hungaria e cila ka pritur rreth 174 mije azilkėrkues ose 13% totalit dhe Suedia e cila ka pritur rreth 156 mije aplikime pėr azil ose 12% te totalit. Ne vendet e tjera te Bashkimit Europian dhe EFTA, numri i azilkėrkuesve ėshtė me i ulet se 100 mije.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Gjermania ėshtė shteti qe ka pritur numrin me te madh te azilkėrkuesve ne vitin 2015. Numri me i madh i azilkėrkuesve ne Gjermani me rreth 160 mije aplikime, i pėrkasin shtetit Sirian. Ne vend te dyte pėr nga numri i aplikimeve pėr azil ne Gjermani renditet Shqipėria me rreth 54 mije azilkėrkues. Pas saj vjen Kosova, Afganistani dhe Iraku.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Ne Hungari dhe Suedi numrin me i larte i azilkėrkuesve vjen nga Siria dhe Afganistani. Hungaria ka marre po ashtu njė numėr te larte aplikimesh pėr azil edhe nga shtetasit Kosovar, numėr ky qe arrin ne rreth 33 mije aplikime.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania 
Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Ne vitin 2015, rreth 66 mije shqiptare kane kėrkuar azil ne vendet e BE dhe EFTA, duke e renditur Shqipėrinė ne vendin e peste pėr nga numri me i larte i azilkėrkuesve. Rreth 82% e shqiptareve kane kėrkuar azil ne shtetin Gjerman, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė ndare ne pėrqindje te vogla mes shteteve te tjera.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja