Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Kallėzime Penale pėr institucionet dhe shoqėritė qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me personat e kallėzuar pėr ndjekje penale si shkaktarė kryesor tė dėmit ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2015. Kontrolli i Lartė i Shtetit gjatė kėtij viti raporton 51 raste kallėzimesh pėr 159 persona funksionarė shteti me njė dėm ekonomik tė evidentuar prej 85.8 miliardė lekėsh.

Sipas KLSH gjatė kėtij viti janė kryer 16 kallėzime penale ndaj Institucioneve Qendrore. Por, numrin mė tė lartė tė kallėzimeve penale e shėnojnė Institucionet Vendore me pėrkatėsisht 21 raste tė kallėzuara pėr 87 funksionarė.
Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjatė kėtij viti janė kallėzuar penalisht si shkaktarė tė njė dėmi tė lartė ekonomik ndaj buxhetit tė shtetit 1 Ministėr, 1 Avokat i Pėrgjithshėm i Shtetit, 1 Sekretar i Pėrgjithshėm Ministrie, 38 Drejtorė, 13 Kryetarė Bashkish dhe 2 Kryetarė Komunash.
Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Individe me funksione te larta kallezuar per ndjekje penale 2015


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Dėmi mė i lartė Ekonomik rezulton tė jetė shkaktuar nga Ministria e Energjisė dhe Industrisė dhe Avokatura e Shtetit nė vlerėn 67 miliardė lekė. Mė 12.10.2015 janė kallėzuar penalisht pėr shpėrdorim detyre pranė kėtyre institucioneve Ministri i Energjisė dhe Industrisė dhe Avokatja e Pėrgjithshme e Shtetit, nė cilėsinė e Kryetarit dhe Anėtares sė Grupit tė Punės tė ngritur nė bazė tė VKM nr. 969 dt. 25.10.2013 “Pėr ngritjen e grupit tė punės pėr zgjidhjen me mirėkuptim tė mosmarrėveshjes ndėrmjet Shtetit Shqiptar dhe CEZ a.s”.

I kallėzuar penalisht sipas KLSH mė 27.03.2015 rezulton Sekretari i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė Arsimit dhe Sporteve. Ky institucion shėnon njė dėm ekonomik prej 108 milionė lekėsh dhe funksionarėt janė nė hetim pėr "Shpėrdorim detyre" dhe "Shkelje tė barazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera apo ankande publike".

Nė Institucionet Vendore kanė ndodhur kallėzime penale pėr Kryetarin e Bashkisė Memaliaj (30.06.2015);  Kryetarin e Bashkisė Kavajė (31.08.2015); Kryetarin e Bashkisė Patos (08.09.2015); Kryetarin dhe ish-Kryetarin e Komunės Perondi, Berat (10.07.2015) etj.

Persona te Kallezuar per Ndjekje Penale 2015
Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI