Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Raporti 2010: Viti me investimet e huaja mė tė mėdha

7 vite mė parė
share()?>
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri vazhdojnė tė jenė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė ekonomisė, raportoi tė premten agjencia “Open Data Albania”, e cila ka kryer njė hulumtim mbi vlerėn e investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė
Vlera e investimeve tė huaja direkte tė matura nė USD ka qėnė e luhatshme gjatė 20 viteve tė fundit.

Nė fund tė vitit 2010, vlera e investimeve tė huaja direkte ka arritur nė 1.11 miliardė USD, qė ėshtė edhe vlera mė e madhe e arritur gjatė periudhės sė analizės. Ndėrsa vlera mė e ulėt raportohet nė vitin 1999, ku shuma e investimeve tė huaja direkte ishte vetėm 41 milionė USD.

Rritja mė e madhe e investimeve tė huaja direkte vihet re gjatė vitit 2000, ku investimet e u rritėn me 249%, ndėrsa ulja mė e madhe vihet re gjatė vitit tė krizės 1997, ku investimet e huaja direkte u ulėn me 47%. Kėto investime, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend dhe ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike.Multimedia: Telegraf
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: Telegrafi
Titulli i publikimit: Raporti 2010: Viti me investimet e huaja m
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :