Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Borxhi i Jashtėm Bruto i Ekonomisė Shqiptare publik dhe sipas Sektorėve 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me ecurinė e borxhit tė jashtėm bruto pėr vitin 2015, trendit qė ka ndjekur, tėrheqjet e bėra dhe sektorėt qė ka prekur mė shumė. Borxhi i jashtėm bruto nėnkupton gjithė borxhin e jashtėm qė ka njė ekonomi jo vetėm borxhin publik por edhe sipas sektorėve. Tė dhėnat pėr kėtė indikator publikohen nga Ministria e Financave.

Nė vitin 2015 vlera e stokut tė borxhit tė jashtėm bruto tė Shqipėrisė ishte rreth 7.6 miliardė euro. Nga kėto 41% ėshtė borxh i qeverisė, 23% investime direkte nė formėn e huave mes kompanive, 18% borxh nga sektorė tė tjerė, 17% borxh i marrė nga bankat dhe 1% nga autoriteti monetar. Gjatė kėtij viti stoku i borxhit u rrit me rreth 925 milionė euro ose 13.9% krahasuar me njė vit mė parė.

Stoku i borxhit te jashtėm bruto gjatė viteve
Vlera ne milion EURBurimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/files/userfiles/Borxhi/Treguesit_e_borxhit/2015/2015/Buletini_viti_2015_1.pdf)
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/files/userfiles/Borxhi/Treguesit_e_borxhit/2015/2015/Buletini_viti_2015_1.pdf)
Komentet dhe Analiza: ODA

Kur rritja e borxhit tė jashtėm ėshtė shumė mė e lartė se rritja e Produktit tė Brendshėm Bruto PBB-sė, apo investimeve tė njė vendi, atėherė ajo mund tė krijojė probleme nė njė ekonomi. Kjo problematikė pėrshkallėzohet nė kushtet kur interesat pėr kėtė borxh rriten nė mėnyrė tė ndjeshme. Gjatė viteve tė fundit PBB-ja ėshtė rritur me rreth 2-3%, ndėrkohė qė borxhi i jashtėm ėshtė rritur me mesatarisht 18% ēdo vit.

Tėrheqjet e borxhit te jashtėm bruto gjatė viteve

Vlera ne milion EURBurimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/files/userfiles/Borxhi/Treguesit_e_borxhit/2015/2015/Buletini_viti_2015_1.pdf)
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/files/userfiles/Borxhi/Treguesit_e_borxhit/2015/2015/Buletini_viti_2015_1.pdf)
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjatė vitit 2015 janė tėrhequr 92.23 milionė euro nga borxhi i jashtėm bruto, pjesa mė e madhe e tė cilave ėshtė pėrdorur pėr tė suportuar buxhetin, pėrkatėsisht 63.69 milionė euro ose 69.1% e totalit tė tėrhequr. Pjesa tjetėr ėshtė tėrhequr nga sektori energjetikės 8.6%, ujėsjellės dhe kanalizime 7.8%, transporti 6.4%, infrastruktura 2%, bujqėsia 1.9%, shėndetėsia 1.2%, administrata shtetėrore 1.1%, arsimi dhe strehimi nga 0.8% secila,  zhvillimi rural 0.3% dhe mbrojtja e mjedisit 0.02%.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci