Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri

7 vite mė parė
share()?>
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri vazhdojnė tė jenė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimi tė ekonomisė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi vlerėn e invstimeve tė huaja direkte nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė.
Investimet e huaja direkte, pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė vendase, nėse investimi e bėn investitorin pronar tė mė shumė se 10% tė kapitalit tė njė ndėrmarrje.

Grafikisht gjatė dekadės sė fundi, vlera e investimeve tė huaja direkte nė milionė USD ka ndyshuar sipas grafikut:


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, vlera e investimeve tė huaja direkte tė matura nė USD ka qėnė e luhatshme gjatė 20 viteve tė fundit. Nė fund tė vitit 2010, vlera e investimeve tė huaja direkte ka arritur nė 1.11 miliardė USD, qė ėshtė edhe vlera mė e madhe e arritur gjatė periudhės sė analizės. Vlera mė e ulėt ėshtė arritur nė vitin 1999, ku shuma e investimeve tė huaja direkte ishte vetėm 41 milionė USD.
Rritja mė e madhe e investimeve tė huaja direkte vihet re gjatė vitit 2000, ku investimet e huaja direkte u rritėn me 249%, ndėrsa ulja mė e madhe vihet re gjatė vitit tė krizės 1997, ku investimet e huaja direkte u ulėn me 47%.


Investimet e huaja direkte, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend, dhe ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike, dhe rriten nė kushtet e pėrmirėsimit tė ambjentit ekonomik dhe politik.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data ALbania