Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Vlerėsimi pėr Shqipėrinė nė Indeksin Global tė Terrorizmit ,GTI 2006-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po publikon renditjen nė Indeksit Global tė Terrorizmit. Tė dhėnat pėrkojnė me periudhėn 2006-2014 dhe janė vlerėsim i Institute of Economics and Peace. Indeksi mat dhe vlerėson ndikimin direkt dhe indirekt tė ngjarjeve tė terrorizmit, duke pėrfshirė efektet, viktimat, lėndimet, dėmtimet materiale dhe efekte psikologjike qė shkaktojnė.

Indikatori tregon ndikimin qė ka terrorizmi tek kėto vende dhe nuk mat rrezikun nga terrorizmi nė tė ardhmen. Vlerėsimi pėrshkallėzohet nga zero deri nė dhjetė, ku vlera mė e lartė tregon edhe ndikim e ndjeshmėri mė tė lartė ndaj akteve terroriste. Nė vitin 2014 Indeksi i Terrorizmit pėr Shqipėrinė ka shėnuar 2.12, nivel ky edhe mė i larti nė harkun kohorė tė dhjetė viteve.
Burimi: Institute of Economics and Peace http://www.tradingeconomics.com   
Komentet dhe analiza: ODANė Europė vlera tė larta nė indeksin e terrorizmit (mbi 4), kanė shėnuar Turqia, Mbretėria e Bashkuar, Greqia dhe Franca. Ndėr vendet e marra nė analizė Zvicra ėshtė vendi me vlerėsim mė tė ulėt tė ndikimit tė terrorizmit  nė Europė.

Nė vitin 2014 Zvicra ka vlerėsimin e ulėt 1.35, ndėrkohė qė nė vitin 2006 vlerėsimi ishte nė vlerėn 0.13. Spanja ėshtė njė shtet europian, i cili ėshtė renditur me nivel tė lartė nė indeksin e terrorizmit global pėr vitin 2006, pėrkatėsisht 5.58. Renditja pėr Spanjėn ka ardhur ė rėnie vit pas viti. 

Indeksi i terrorizmit nė Europė 2006-2014


Burimi: Institute of Economics and Peace http://www.tradingeconomics.com   
Komentet dhe analiza: ODA

Nė rang botėror vendim e parė e merr nė vlerėsim nė vitin 2014 India me 7.75, pasuar nga Kina me 6.29 dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me vlerėsimin 4.61. India duket tė ketė ruajtur nivelin e lartė nė Indeksin Global tė Terrorizmit ku nė vitin 2010 shėnonte vlerėsimin me 8.09. Nė kėto nėntė vjet India nuk ka rėnė asnjėherė nė renditje sa i takon Indeksit Global tė Terrorizmit.  Interesante paraqiten Koreja e Jugut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, tė cilat kanė shkallėn e ndjeshmėrisė 0 nė kėtė Indeks.

Indeksi i terrorizmit nė Botė 2006-2014


Burimi: Institute of Economics and Peace http://www.tradingeconomics.com   
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci