Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 18 Tetor 2017

Paga Mesatare Mujore Pėr Tė Punėsuarit Nė Sektorin Privat dhe Shtetėror

6 vite mė parė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pagėn mesatare mujore tė njė tė punėsuari nė sektorin privat dhe atė shtetėror gjatė 10 viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.


Nga tė dhėnat rezulton se paga mesatare sipas llojit tė sektorit tė ekonomisė ka ndryshuar si mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pagėn mesatare mė tė lartė e ka sektori i transportit dhe komunikacionit (39,800 lek), e ndjekur nga sektori i industrisė (39,433 lek), i tregtisė (37,200 lek) dhe nga ndėrtimi (36,200 lek). Nė vitin 2009, krahasuar me vitin paraardhės vihet re njė rritje e pagės mesatare me 23% pėr sektorin e industrisė, 21% pėr sektorin e ndėrtimit, 16% pėr sektorin e tregtisė dhe 15% pėr sektorin e transportit dhe komunikacionit.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kliko kėtu p&ėr tė lexuar artikuj tė tjerė tė ashėm me kėtė artikull
    Kontribues: RE