Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Konsumi Mujor i Familjes Shqiptare nė Vitet 2007-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka analizuar ecurinė e treguesit tė konsumit mujor tė familjes shqiptare pėr periudhėn 2007-2014. Konsumi privat, ose e quajtur ndryshe edhe konsumi final i familjeve, pėrbėhet nga shpenzimet totale tė mallrave dhe shėrbimeve nga ana e familjeve rezidente pėr tė plotėsuar kėrkesat e tyre individuale.

Ky tregues nuk pėrputhet dhe ėshtė larg nė vlerė me treguesin e shpenzimeve tė njėsisė ekonomike familjare tė llogaritur nga anketat e zhvilluara nga INSTAT, pėr shkak tė zėrave tė ndryshėm tė pėrfshirė nė tė dy kėta tregues. Shifra e konsumit final tė familjeve pėrfshin: Blerjen e produkteve tė perditshme (ushqim, cigare, telefoni, etj); Shpenzimet shėndetėsore; Blerjen e autoveturave; Shpenzimet e qerasė; Shpenzimet e qerasė sė nėnkuptuar; Etj.

Shpenzimet e qerasė sė nėnkuptuar janė shpenzimet qė njė familje (qė zotėron njė shtėpi) do paguante nėse do paguante qera pėr shtėpinė (pra edhe pse njė familje mund ta zotėrojė njė shtėpi, ky shpenzim llogaritet pėr qėllimet e PBB-sė). Pra, shifra ėshtė nė nivele tė larta sepse pėrfshin edhe qeranė qė duhet tė paguante familja nė teori pėr shtėpinė ku banon.

Vlera totale vjetore e Konsumit Final tė Familjes Shqiptare ėshtė pjesėtuar me numrin e familjeve e mė pas me 12 muajt e citit pėr tė pėrllogaritur konsumi privat mesatar tė njė familje nė njė muaj.

Shpenzimet tė Familjeve mesatarja mujore nė vite


Burimi: INSTAT   
Komentet dhe analiza: ODA   
*Numri i familjeve ėshtė i interpoluar   
Burimi: INSTAT   
Komentet dhe analiza: ODA 

Niveli i konsumit privat ka pasur rritjen mė tė madhe nė vitin 2008 (rritje me 16%), dhe rritjen mė tė vogėl nė vitin 2013 (rritje me 3.0%). Konsumi privat mujor ka qėnė nė vlerėn mė tė lartė nė vitin 2014 (119,550.51 ALL), dhe mė tė ulėt nė vitin 2007 (83,440.14 ALL).

Mesatarisht, rritja vjetore e konsumit mujor tė familjeve ka qėnė 5.4% nė 7 vitet e fundit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA