Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues mbi Prokurime Publike, Bashkia Durrės 2014, Tender, Klient dhe Konkurueshmėri

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė procesit tė prokurimeve publike nė ato bashki ku  kryetarėt janė rimandatuar nė Zgjedhjet pėr Pushtet Vendor tė 21 Qershorit 2015. Nė bashkinė Durrės ėshtė rizgjedhur pėr njė mandat tė tretė zoti Vangjush Dako. Hulumtimi ka si objekt prokurime publike tė shpallura nė dymbėdhjetė muajt e vitit 2014. Treguesit pėrmbajnė informacion mbi numrin e procedurave tė prokurimeve, strukturėn sipas llojit tė procedurės, vlera tė tenderuar dhe shpėrndarjes sipas klientėve. Njė vend i veēantė nė analizė i ėshtė kushtuar konkurueshmėrisė  duke kategorizuar tenderimet nė katėr nivele: me operator tė vetėm si mungesė konkurueshmėrie, me dy deri tre operator, me katėr deri dhjetė operator apo mė se shumė dhjetė operator (konkurueshmėri e lartė).

Gjatė vitit 2014 Bashkia Durrės ka shpallur 82 procedura prokurimi. Ku 27 prej tyre janė prokurime me procedurė tė hapur; 49 pėrkojnė me kėrkesa pėr propozim; 2 janė procedura me shėrbim konsulence dhe kemi 4 raste tė vitit 2014 ku shėnohen prokurime tė tipit me negocim tė drejtpėrdrejt me njė vlerė prej 23,9 milion lekė.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Prej 82 procedurave tė shpallura, 67 janė finalizuar me shpallje fituesi dhe nėnshkrimin e njė kontrate. Pėr 4  nga 67 rastet e finalizuara fituesi dhe lidhja e kontratės janė shpallur nė vitin pasardhės 2015. Nė 15 raste ėshtė anuluar procedura e prokurimit pėr arsye qė lidhen me problematika nė dokumentacionin e paraqitur.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Pesėmbėdhjetė procedurat e anuluara kanė pasur nė total njė fond limit prej 105 milion lekė. Ndėrkohė pėr 67 procedurat e finalizuar me nėnshkrim kontrate fondi limit ndryshon me fondin e ofertuar nė vlerėn 499 milion lek ose 23% e fondit limt tė shpallur pėr kėto 67 procedura.

Vlera pėr Prokurime tė shpallura dhe finalizuar me nėnshkrim kontrate 2014, Bashkia Durrės


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nė dy raste fondi limit nė shpallje ėshtė identik me fondin e paraqitur nga operatori fitues. Konkretisht kėto raste janė shėnuar nė procedurėn e prokurimit “Blerje dru zjarri pėr Qendrėn Ekonomike Arsimore” dhe “Blerje Karburanti pėr Bashkinė Durrės dhe institucionet nė varėsi tė saj”. Vlera pėr tė dyja ėshtė 50.49 milion lek. Fondi Limit ėshtė vlera e shpalljes sė prokurimit. Vlera e kontratės sė lidhur nuk duhet ta tejkalojė Fondin Limit tė shpallur.

Nė fondit e kontraktuar prej 1.64 miliard lekė, janė 26 raste me vlerė 202 milion lekė tė shpenzuara pėr Blerje Mallrash. Nė 15 raste janė pėr Shėrbime Publike dhe nė 26 procedura objekt prokurimi janė veprat publike me rikonstruksion apo ndėrtime. Veprat Publike zėnė edhe 83% tė vlerės totale tė fondit tė kontraktuar.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vlera tė Prokuruara sipas Kategorisė sė Shpenzimit Mallra Shėrbime dhe Vepra Publike, Bashkia Durrės 2014.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nėse do tė vlerėsonim sipas konkurueshmėrisė, bėjmė njė kategorizim sipas numrit tė operatorėve qė marrin pjesė nė garė. Konsiderohen si procedura me konkurueshmėri tė munguar ato procedura, nė tė cilat paraqitet vetėm njė ofertues. Po kėshtu pa konkurueshmėri do tė konsiderohen edhe rastet e negocimit tė drejtpėrdrejt. Vetėm 3.42% e Vlerės sė Kontraktuar nga Bashkia Durrės pėr vitin 2014, ėshtė tenderuar me mungesė konkurueshmėrie apo me konkurrent tė vetėm. 59% e fondit tė kontraktuar ose 17 tendera nga kjo Bashki, karakterizohen nga njė nivel i lartė konkurueshmėrie, me pjesėmarrje mbi 10 operator konkurrent.

Konkurueshmėria nė Prokurime Publike, Bashkia Durrės 2014
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nė 67 procedurat e prokuruara kemi vetėm 49 fitues. Nė 12 raste kemi subjekte ose bashkim subjektesh tė shpallur fitues nė dy apo mė shumė tender, ndėrsa nė njė rast tė vetėm subjekti fitues ėshtė Person Fizik. Nė renditje kryeson shoqėria Eurondertimi 2000 SHPK, kjo kompani nė katėr raste ka fituar tender e vetme. Nė kėto katėr raste vlera e kontraktuar ėshtė 145.23 milion lekė. Ndėrsa nė dy procedura ka aplikuar dhe ka fituar nė bashkėpunim me kompaninė Everest SHPK  me vlerė tė kontraktuar 205.54 milion lekė.

Eurondėrtimi ėshtė kompania qė ka punuar pėr rikonstruksionin e rrugės Porto Romano, Segementit Dyrrah Sheshi Liria, Rruga Tasim Kėllici, rikonstruksion Rruga Bajram Curri, ndėrtim Korsia e Biēikletave Gjelbėrim Ndėrtim rruga Pavarėsia, Realizim i Sheshit pėrpara godinės Tirana Bank. Dy punėt e fundit nė bashkėpunim me Everest SHPK. Pas saj renditen kompanitė Start Co SHPK dhe Kastrati SHA, tė cilat kanė fituar tre procedura me vlerė kontraktimi pėrkatėsisht 39.79 dhe 24.17 milion lekė.

Operatorė  sipas numrit tė Prokurimeve tė fituara , Bashkia Durrės 2014
Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA

Sa i takon vlerave tė kontraktuara klienti mė me peshė pėr Bashkinė Durrės nė vitin 2014 ėshtė Everest SHPK, e cila ėshtė fituese si konkurrent i vetėm nė dy tender me vlerė totale kontrate 251.21 milion lekė. Everest SHPK, vetėm pėr procedurat ku ajo konkurron e vetme ka njė peshė prej 15% tė fondit total tė prokuruar nga Bashkia Durrės.

Po kjo kompani nė dy rastet e tjera ka fituar nė bashkėpunim me kompaninė Eurondėrtimi SHPK, me njė vlerė prej 205.54 milion lekėsh, ose 12 % e fondit. Kompania Fusha SHPK, renditet e dyta sipas vlerės sė kontraktuar, me njė shumė prej 239.87 milion lekėsh, pėrafėrsisht 15% e fondit total. Kjo kompani ka realizuar Rrugėn Paralel me Portin Durrės.

Renditja pėr Operator sipas Vlera tė Prokuruar , Bashkia Durrės 2014
Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA

Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA

Pėrkufizimie: Ligji Mbi Prokurimet Publike, njeh disa procedura pėr tė siguruar realizimin e kontratave me objekt Punė, Shėrbime apo Blerje Mallrash me fonde publike:

Procedura tė Hapura
janė procedurat ku ēdo operator ekonomik i interesuar mund tė dorėzojė njė ofertė.

Procedura tė Kufizuara janė procedurat ku vetėm operatorėve ekonomik tė pėrzgjedhur nga Autoriteti Kontrakto u jepet e drejta tė dorėzojnė ofertė. Proceduara tė kufizuara aplikohen pėr rastet kur pėr mallrat, shėrbimet apo punėt publike duhet njė kapacitet i caktuar teknik, profesional ose financiar. Rast tjetėr parashikuar nė ligj pėr procedurėn e kufizuar ėshtė kur pėr autoritetin kontraktor rezulton mė me leverdi ekonomike.

Kėrkesa pėr Propozim janė procedura me anė tė sė cilave autoriteti kontraktor kėrkon oferta nga njė numėr i kufizuar operatorėsh ekonomikė tė pėrzgjedhur prej tij, por pranon edhe oferta tė paraqitura nga operatorė tė tjerė ekonomikė, tė interesuar;

Procedura pėr  Shėrbim Konsulence janė me natyrė intelektuale dhe kėshillimore, qė nuk pėrfshin lloje tė tjera tė shėrbimit ku mbizotėrojnė aspektet fizike tė aktivitetit;

Procedura me Konkurs Projektimi pėrkufizohen tė gjitha ato procedura, ku Autoriteti Kontraktor pėrzgjedh me anė tė njė jurie me konkurs njė studim apo projekt qė ka vetėm natyrė estetike, kryesisht nė fushėn e planifikimit urban, rural, arkitektonik etj.

Nė tė gjitha rastet kur procedurat e mėsipėrme rezultojnė tė pasuksesshme, ofertat janė tė pavlefshme apo nuk pėrmbushin kėrkesat e dispozitave ligjore kombėtare, Ligji parashikon  Procedurė me Negocim. Kjo vlen edhe pėr raste emergjence, raste kur nuk duhet cėnuar e drejta e autorit, apo mallrat janė tė kuotuara nė bursė. Nė rastin e procedurės me negocim autoriteti kontraktor e pėrzgjedh vetė operatorin ekonomik dhe kushtet e kontratės.

Njė rast tjetėr i procedurave me negocim janė edhe shtesat e kontratave, pėr punė apo shėrbime shtesė, tė cilat nuk kanė qenė tė pėrfshira nė kontratėn fillestare, por qė pėr shkak tė rrethanave tė paparashikuara, janė bėrė tė domosdoshme. Shtesa kontrate gjithashtu gjithashtu aplikohen edhe kur ndėrtimet apo shėrbimet suplementare nuk mund tė ndahen nga kontrata fillestare pa shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha, teknike e ekonomike pėr Autoritetin Kontraktor, me kusht qė vlera shtesė tė mos tejkalojė 20 % tė vlerės sė kontratės fillestare.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva Meqemeja