Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shpenzimet pėr Ministrinė e Arsimit dhe Sportit nė vitin 2014

5 vite mė parė
share()?>
Arsimi ėshtė cilėsuar thuajse pėrherė si sektor prioritar i ēdo projektbuxheti. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim realizimin faktik tė shpenzimeve tė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit (MAS) pėr vitin 2014. Nė buxhetin fillestar 2014, pėr Minsitrinė e Arsimit dhe Sportit ishin parashikuar 40.1 miliardė lekė duke e renditur MAS institucionin e dytė me fondet mė tė larta pas Ministrisė sė Mirėqenies Sociale dhe Rinisė. Nė raport me PBB-nė, pesha e tij ishte 2.875%, vetėm 0.039% mė shumė se nė vitin 2013.Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Nėshtator 2014, financimi pėr Ministrinė e Arsimit dhe Sportit u rrit me 175 milionė lekė. Nė mėnyrė specifike, u rritėn me 400 milionė fondet pėr programin “Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm” dhe u ulėn me nga 110 milionė fondet pėr “Arsimin profesional”, i cilėsuar si prioritet pėr Buxhetin e Vitit 2014 dhe pėr “Arsimin e Lartė”.Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Nė fund tė vitit 2014, nė Raportin e Monitorimit, MAS shprehet pėr 40.84 miliardė lekė shpenzime faktike. Ky nivel ėshtė sa 101.84% e financimit tėparashikuar tėkėsaj ministrie nė Buxhetin Fillestar 2014.Me nivel tė ulėt realizimi shfaqen programet “Planifikim, menaxhim dhe administrim” 88.46% dhe “Arsimi i mesėm profesional” 90.93% krahasuar me planin fillestar apo 225 milionė lekė mė pak. Niveli mė i ulėt i realizimit nė “Arsimin e mesėm profesional”ėshtė nėshpenzimet publike, me 84% tė planit tė miratuar, i shkaktuar kryesisht nga mosrealizimi i projekteve si: “Rikonstruksioni i shkollave profesionale” parashikuar 83.5 milionė lekė, realizuar 22.5 milionė apo 27%, “Blerje pajisje pėr fuqizimin e bazave didaktike” realizuar 23% apo 139 milionė lekė mė pak.

“Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm” dhe “Arsimi bazė” paraqiten pėrkatėsisht me 102.5% dhe 100.7% krahasuar me Buxhetin Fillestar 2014. Programi qė ka pėrjetuar ndryshimin mė tė madh ka qenė “Zhvillimi i Sportit” i cili nga 168 milionė nė planin fillestar ka pėrfunduar nė 808 milionė lekė tė shpenzuara faktikisht, 4.8 herė mė shumė. Kjo rritje ėshtė shkaktuar nga financimi i projekit “ Rikonstruksion i parkut Olimpik Tiranė dhe Stadiumit Elbasan” pėr 600 milionė lekė nė total.Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Edhe Ministria e Arsimit dhe Sportit u mbėshtet nė fund tė vitit nė pėrdorimin e Letėr Kredive pėr realizimin e investimeve publike. Nė total ato ishin 615 milionė lekė, sa 17.8% e shpenzimeve kapitale nė Buxhetin Fillestar 2014. Kjo shumė i pėrkiste 3 projekteve kryesore: “Rikonstrukionit tė parkut Olimpik dhe Stadiumit Elbasan” 200 milionė lekė, “Blerje pajisjesh dhe tabletash pėr platformėn e-Learning” 395.1 milionė lekė dhe “Pajisje institucionale pėr qendrėn ndėruniversitare e shėrbimit telamatik” pėr 20 milionė lekė.

Buxheti i Minsitrisė sė Arsimit dhe Sporteve dhe realizimi i tij pėr vitin 2014Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komentet dhe pėrpunimi: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA