Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpenzimet pėr Ministrinė e Shėndetėsisė nė vitin 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim buxhetin e alokuar pėr Ministrinė e Shėndetėsisė nė vitin 2014 dhe realizimin faktik tė tij. Nė Buxhetin Fillestar 2014, fondet pėr Ministrinė e Shėndetėsisė ishin 33.97 miliardė lekė apo 2.17% e PBB-sė. Pjesa mė e madhe, me rreth 18.2 miliardė lekė apo 60% e buxhetit shėrbente pėr tė financuar programin e “Kujdesit pėr shėrbimin dytėsor’’.Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Rishikimi i buxhetit nė shtator 2014 solli njė rritje totale me 496 milionė lekė tė fondeve tė ministrisė. Ndryshime pėsoi dhe struktura e financimit. Nė programin “Shėrbimi i kujdesit parėsor” fondet pėr investimet kapitale me financim tė huaj u tkurrėn me 390 milionė lekė dhe nuk u shoqėruan merritje tė fondeve tė investimeve me financim tė brendshėm. Situata ndyshon pėr “Shėrbimin e kujdesit dytėsor”. Pėr kėtė program, fondet kapitale me financim tė huaj u ulėn me 609 milionė lekė, por nė tė njėjtėn kohė u rritėn fondet pėr investime me financim tė brendshėm me 1.15 miliardė.

Nė fund tė vitin 2014, Raporti i Monitorimit tė Ministrisė sė Financave shprehet pėr 33.97 miliardė lekė shpenzime faktike pėr Ministrinė e Shėndetėsisė. Kjo shifėr i pėrgjigjet 112% tė fondeve tė parashikuara nė Buxhetin Fillestar. Realizimi mė i ulėt i tė gjithė programeve raportohet pėr shpenzimet kapitale te “Shėrbime tė kujdesit publik” me 35.7% si pasojė e mungesės sė blerjes sė pajisjeve mjekėsorė pėr gatishmėrinė dhe pėrballimin e virusit tė Ebolės.
Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Krahasuar me ndryshimet e fundit qė iu bėnė buxhetit pas muajit shtator, realizimi i investimeve pėr Minsitrinė e Shėndetėsisė ishte 95.6% dhe i shpenzimeve korrente 97.8%. Duhet theksuar se edhe Ministria e Shėndetėsisėėshtė mbėshtetur nė pėrdorimin e Letėr Kredive pėr realizimin e investimeve me financim tė brendshėm gjatė vitit 2014. Vlera totale e Letėr Kredive pėr kėtė ministri ishte 298.5 milionė lekė. Kjo shifėr ėshtė sa 37.7% e investimeve me financim tė brendshėm tė parashikuara nė Buxhetin Fillestar 2014.
Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA