Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prodhimi i energjisė elektrike sipas kompanive dhe sipas hidrocentraleve 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me sasinė e prodhuar tė energjisė elektrike raportuar nga Enti Rregullator i Energjisė ERE pėr vitin 2014. Gjatė kėtij viti ėshtė prodhuar njė sasi prej 3 406 226 MWh nga sektori publik dhe 1 318 204 MWh nga sektori privat. Thėnė ndryshe prodhimi publik i energjisė elektrike gjatė kėtij viti shėnon 72% tė totalit tė energjisė elektrike.Burimi: http://www.ere.gov.al/mat.php?idr=184&idm=190&lang=1
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: http://www.ere.gov.al/mat.php?idr=184&idm=190&lang=1
Komentet dhe analiza: ODA

Prodhimi neto i energjisė elektrike 2007-2014

Vlera ne MWhBurimi: http://www.ere.gov.al/mat.php?idr=184&idm=190&lang=1
Komentet dhe analiza: ODA

Shoqėria mė e madhe prodhuese nė vend ėshtė KESH sh.a. me kapital 100% shtetėror, e cila gjatė kėtij viti sasinė mė tė madhe tė prodhimit e ka siguruar nga HEC-i i Komanit, pėrkatėsisht 45% tė total sasisė sė prodhuar prej saj ose njė sasi prej 1 548 096 MWh. Shoqėritė e tjera prodhuese ose janė me kapital privat, tė licencuara nga ERE, ose funksionojnė funksionojnė nė bazė tė marrėveshjeve tė koncesionit nė shfrytėzim tė koncesionarit. Sasinė mė tė madhe tė prodhuar nga sektori publik pėr kėtė vit e shėnojnė KURUM INTERNATIONAL sha (366 467 MWh), Energji Ashta sh.p.k (200 992 MWh) dhe Euron Energy Group shpk (121 990 MWh).

Prodhimi neto sipas centraleve  2014
Vlera ne MWh
Burimi: http://www.ere.gov.al/mat.php?idr=184&idm=190&lang=1
Komentet dhe analiza: ODA

Nė harkun kohor tė tetė viteve, 2007-2014, situata duket tė ketė ndryshuar vazhdimisht. Qė prej vitit 2007 sasinė mė tė madhe tė prodhuar nė total e shėnon viti 2010 me pėrkatėsisht 7 702 478 MWh energji elektrike tė prodhuar. Sasia e prodhuar nga sektori privat dhe koncensionar ėshtė rritur 22 herė pėr tetė vjet.

Vetėm nė dy vitet e fundit, 2013-2014, sasia e prodhuar nga sektori publik ka rėnė me 45%, kjo si pasojė e shtimit tė numrit tė shoqėrive prodhuese tė lidhura me rrjetin e shpėrndarjes sė energjisė elektrike dhe privatizimin e hidrocentraleve publike.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci