Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Elbasan sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2008-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga raporte auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Bashkia Elbasan me kryebashkiak tė rizgjedhur zotin Qazim Sejdini, ėshtė audituar pesė herė gjatė periudhės kohore 2008-2015 dhe ka njė dėm total tė raportuar 49.6 milionė lekė.Burimi i tė dhėnave: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė 2011-n dėmi i raportuar prej 4.1 milionė lekėsh i pėrket kryesisht fushės sė urbanistikės me 2 milionė lekė dhe prokurimeve me 1.33 milionė lekė. Auditimi i vitit 2012 ka rezultuar pėr Bashkinė Elbasan si njė nga institucionet me dėmin mė tė vogėl ekonomik, vetėm 945 mijė lekė, sa 10% e vitit tė parė tė mandatit  (2008) dhe 3% i dėmit tė shkaktuar njė vit para zgjedhjeve tė reja, nė 2014-n.

Dėmi ekonomik sipas sektorėve bashkia Elbansan 2008 - 2014Burimi i tė dhėnave: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi i tė dhėnave: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vitin 2014 dėmi ekonomik ėshtė 30.8 milionė lekė, ndjeshmėrisht mė i lartė se nė ēdo vit tjetėr, i shkaktuar thuajse i tėri nė fushėn e prokurimeve. Zėri kryesor i dėmit nė prokurime ėshtė njohur pėr subjektin privat, i cili ka shkaktuar vonesa nė punimet e projektit “Rikonstruksioni dhe asfaltimi i rrugės Krasta e Madhe - Faza e parė” pėr vlerėn 21.39 milionė lekė dhe pėr firmėn e cila merret me transportin e mbetjeve urbane, pasi kishte manipuluar shifrat pėr heqjen e mbetjeve nė vitet 2012, 2013, me dėm vlerėn 4.7 milionė lekė.

Dėmi ekonomik sektori Prokurime, bashkia Elbansan 2008-2014   Burimi i tė dhėnave: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi i tė dhėnave: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA