Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Durrės sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2008-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga procese auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Gjatė harkut kohorė 2008-2014, bashkia Durrės me kryebashkiak tė rizgjedhur zotin Vangjush Dako ėshtė kontrolluar pesė herė nga Kontrolli i Lartė i Shtetit (KLSH) dhe ėshtė raportuar pėr 198.7 milionė lekė dėm ekonomik total, ku dėmi mė i lartė ėshtė llogaritur pėr vitet 2010 dhe 2013.

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Viti 2008, qė pėrkon edhe me vitin e parė tė mandatit, shėnon nivelin mė tė ulėt tė dėmit ekonomik me vlerėn 2.88 milionė lekė, i gjithi nė fushėn e prokurimeve. Auditimi i vitit 2010 ka vlerėsuar 58.66 milionė lekė dėm ekonomik, rreth 20 herė mė tė lartė se nė vitin 2008. Peshėn mė tė lartė e zė dėmi nė sektorin e tatim-taksave, si pasojė e mospagesės sė detyrimeve tatimore nė vlerėn 49.5 milionė lekė. Nė vitin 2011 vihet re njė rėnie e dėmit tė raportuar, e ndikuar kjo edhe nga fakti se ėshtė audituar vetėm njė vit kontabėl dhe jo 2 vite, sikurse ėshtė praktika e zakonshme. Dėmi nė kėtė vit ėshtė shkaktuar kryesisht nė sektorin e prokurimeve me 22 milionė lekė dhe shpėrblimeve 3.2 milionė lekė.

Viti 2013 shėnon sėrisht rritje tė dėmit, 58.6 milionė lekė, i shkakuar thuajse totalisht nė fushėn e prokurimeve. Ky kontroll ka rezultuar me 11 persona tė kallėzuar penalisht, me akuzėn pėr shpėrdorim detyre dhe shkelje tė pabarazisė sė pjesėmarrjes nė tendera.

Kontrolli i vitit 2015 ka rezultuar me 52.3 milionė lekė dėm, 45.5% e tė cilit apo 23.8 milionė lekė ėshtė nė fushėn e prokurimeve, 26 % apo 13.75 milionė lekė nė fushėn e shitjes dhe dhėnies me qira tė pronės publike si pasojė e mosderdhjes sė qirasė pėr ambientet e zaptuara nga tė tjerė dhe 13.6 milionė lekė janė evidentuar pėr mungesėn e kontabilizimit tė detyrimeve tė kreditorėve nė bilancin vjetor.Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ajo qė bie nė sy ėshtė tendenca pėr e nivelit tė lartė tė dėmit nė sektorin e prokurimeve, sidomos nė vitet 2011, 2013 dhe 2015.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė formė tabelare, informacioni paraqitet si mėposhtė:

Dėmi ekonomik sipas sektorėve 2008-2015


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA