Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Subjekteve punėdhėnėse sipas formės ligjore, shpėrndarjes nė qarqe dhe numrit tė tė punėsuarve 2010-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e subjekteve edhe kategorizimin e tyre sipas formės ligjore, shpėrndarjes nė qarqe dhe grupimit sipas numrit tė tė punėsuarve. Me Subjekt Punėdhėnės do tė kuptojmė ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, pavarėsisht formės sė tij ligjore duke pėrjashtuar administratėn publike, organizatat jo-fitimprurėse dhe ndėrkombėtare. Nė vitin 2014 numri i punėdhėnėsve si subjekte me veprimtari ekonomike ėshtė 109 391. Krahasuar me vitin 2010 ky numėr ėshtė rritur me 8 704 njėsi mė shumė.
*Pėr arsye tė mos qėndrueshmėrisė nė tė dhėnat statistikore, analizėn do ta bėjmė pėr numrin total tė subjekteve punėdhėnėse duke pėrfshirė edhe Administratėn Publike, OJF-tė dhe Organizatat Ndėrkombėtare       

Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA


Numri i subjekteve punėdhėnėse pėr vitet 2010-2014
Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Nėse vlerėsojmė rritjen me bazė vjetore rezulton qė numri i subjekteve punėdhėnės me aktivitet ekonomik nė 2014 ėshtė rritur me 1.04%. Kjo rritje me bazė vjetore ka qenė me e lartė nė vitin 2013 kundrejt 2012, vit kur  numri i subjekteve ka shėnuar vlerėn 3.67%.Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr sa i pėrket klasifikimit tė subjekteve punėdhėnėse sipas formės ligjore kemi disa kategori ku persona fizik, Ndėrmarrje Shtetėrore jo SHA, Shoqėri me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar, Shoqėri Anonime dhe Shoqėri tė tjera. Numri mė i madh i subjekteve u pėrket subjekteve Persona Fizik qė nė mėnyrė tė qėndrueshme pėrbėjnė 78% tė totalit. Shoqėritė me Pėrgjegjės tė Kufizuar janė 19.3 % dhe Shoqėri Aksionere janė vetėm 0.8% e totalit.Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Numri i subjekteve punėdhėnėse sipas formės ligjore  2010-2014Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr tu theksuar ėshtė fakti se ndonėse pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė tė gjithė subjekteve Personat Fizik kanė pasur njė rritje prej 0.82% nė vitin 2014 kundrejt njė rritjeje prej 2.88% tė vitit 2013. Shoqėritė Anonime nė vitin 2014 paraqiten me njė rėnie prej 0.68%. Shoqėritė e tjera ku pėrfshihen Shoqėritė Kolektive, Shoqėritė Komandite, Shoqėri tė thjeshta, Shoqėri tė Kursim Kreditit, Degė ose Zyra Pėrfaqėsuese tė shoqėrive tė huaja dhe Shoqėri tė Bashkėpunimit Reciprok, paraqesin rritjen nė vitet 2013 dhe 2014.

Rritja me bazė vjetore  subjekte punėdhėnėse sipas formės ligjore  2010-2014 
Rritja me bazė vjetore nė: ne shifra
Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr sa i pėrket kategorizimit tė subjekteve punėdhėnėse ku bėjnė pjesė edhe Organizatat sikurse Administrata Publike, sipas shpėrndarjes nė qarqe kemi nė vend tė parė Tiranėn e cila mban 43% tė totalit me 49 467 subjekte e mė pas janė Durrėsi, Vlora dhe Fieri qarqe me mė shumė se 8 % tė totalit:

Numri i subjekteve punėdhėnėse tė shpėrndara sipas qarqeve pėr vitet 2013-2014Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Duhet tė veēojmė faktin se pėr arsye tė mos qėndrueshmėrisė nė tė dhėnat statistikore qeveritare, analizėn do ta bėjmė pėr numrin total tė subjekteve punėdhėnėse duke pėrfshirė edhe Administratėn Publike, OJF-tė dhe Organizatat Ndėrkombėtare pra jo thjesht subjekte mirėfilli me aktivitet ekonomik apo tregtar.

Pėr qarqet Tiranė, Dibėr, Elbasan, Korēė, Kukės, Lezhė dhe Vlorė ka pasur njė rritje nė numrin e subjekteve punėdhėnėse.  Ndėrsa pėr qarqet Durrės, Berat, Fier, Gjirokastėr dhe Shkodėr ka rėnie tė numrit tė tyre nė 2014. Durrėsi ka performancėn me negative ku nė vitin 2014 janė 1021 subjekte punėdhėnės mė pak. Nėse nė vitin 2013 nė kėtė qark funksiononin 10 599 subjekte punėdhėnės nė vitin 2014 janė vetėm 9578.

Po nė tregues negativ qėndrojnė qarqe si Shkodra me 499 subjekte mė pak nė 2014 dhe Berati me 255 subjekte punėdhėnėsve tė 2014 mė pak se viti pararendės. Nė total shtesa e subjekteve punėdhėnėse nė 2014 kundrejt 2013 ėshtė vetėm 1454 subjekte mė shumė. Korēa paraqitet me rritjen mė tė madhe tė subjekteve punėdhėnėse prej 8.67%  nė vitin 2014 kundrejt vitit 2013. Po nė pėrqindje Durrėsi shėnon 9.63% mė pak subjekte punėdhėnėse nė 2014 kundrejt vitit pararendės.
Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Ndryshimi me bazė vjetore: Numri i subjekteve punėdhėnėse  sipas qarqeve 2013-2014

Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODA

Sa i takon grupimit tė subjekteve punėdhėnėse sipas numrit tė punonjėsve, subjektet punėdhėnėse janė klasifikuar nė: mikrosubjekte me 1-4 tė punėsuar, subjekte tė vogla me 5-9 tė punėsuar, subjekte tė mesme me 10-49 tė punėsuar dhe subjekte tė mėdha me 50 tė punėsuar e sipėr.  Pėr arsye tė mos qėndrueshmėrisė nė tė dhėnat statistikore qeveritare, analizėn do ta bėjmė pėr numrin total tė subjekteve punėdhėnėse duke pėrfshirė edhe Administratėn Publike, OJF-tė dhe Organizatat Ndėrkombėtare.

Edhe pėr vitin 2014 pjesėn mė tė madhe tė subjekteve punėdhėnėse e pėrfaqėsojnė ato me 1 deri nė 4 tė punėsuar me rreth 89.77% tė totalit tė pėrgjithshėm, ndėrsa pjesėn mė tė vogėl e paraqesin subjektet me 50 e mė shumė punonjės me rreth 1.31% tė totalit tė tyre.
Burimi: INSTAT, Regjistri i ndėrmarrjeve ekonomike  2010,2011,2012,2013,2014
Komentet dhe Analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Julind Hidri