Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Kredi Bankare tė Tatimpaguesve tė Mėdhenj nėn faliment Shtator 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me subjekte tė kategorisė sė tatimpaguesve tė mėdhenj tė cilėt janė nėn faliment si dhe detyrimet qė ata kanė ndaj sistemit bankar. Sipas legjislacionit tatimor administrata tatimore kėrkon nė gjykatė fillimin e procedurave tė falimentimit nėse tatimpaguesi ka 2 vjet qė ka kaluar nė status pasiv pranė QKR, ka detyrime tatimore tė deklaruara si tė pambledhshme, rezulton me humbje tė kapitaleve tė veta pėr tė paktėn 3 vjet rresht ose ka detyrime tė pashlyera ndaj administratės tatimore pėr tė paktėn 2 vjet.

Lista e subjekteve tė falimentit ėshtė marrė nga faqja zyrtare e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve DPT pėr Shtator 2015, ndėrsa vlera e kredive ėshtė marrė nga pasqyrat kontabėl dhe tė tjera dokumente tė pasqyruara nė ekstraktet e secilės shoqėri, publikuar ne web-in e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit QKR. Sipas DPT rezultojnė 13 tatimpagues tė mėdhenj nėn faliment.
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Bilanci i CTCCOMPUTERS sh.p.k. marrė nė QKR, Bilanci i CITY PARK sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i INTER GAZ sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i EUROPROGRES sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i FISHEKU sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i TACI OIL sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i KUID sh.p.k. marrė nė QKR   
Komentet dhe Analiza: ODA   

Nė total janė 7.18 miliard lek kredi, leasing apo overdraft cilėsuar tashmė kredi me probleme qė u pėrkasin shtatė subjekteve tatimpagues tė mėdhenj, nėn sekuestro dhe falimentim.

Tatimpaguesi i madh qė ndodhet nėn faliment dhe njėkohėsisht ka vlerėn mė tė lartė tė kredive tė hapura ėshtė “City Park” me njė detyrim tė reflektuar nė pasqyra kontabėl, prej 3 696 963 347 lekėsh ndaj sistemit bankar. Nga kėto 242 495 818 lekė (Credins Bank), 163 789 683 lekė (Union Bank), 46 749 709 lekė (Credins Leasing), 3 243 928 137 lekė (Raiffeisen Bank & Tirana Bank). Kapitali i tij, i cili ndahet Avni Ponari (21%), Bedri Rryta (5%), Artan Mene (62%), Arian Mene (2%), Eduart Ibrahimi (5%), Aleksandėr Pilo (5%). Kapitali themeltar shėnon njė vlerė prej 100 000 lekė.


Edhe “Taci Oil shpk” kuotat e tė cilit janė 100% nėn emrin e  Rezart Taci ka njė vlerė tė lartė tė kredive tė hapura. Pėrkatėsisht, 208 395 000 lekė (Tirana Bank), 248 466 023 lekė (ISP), 380 000 000 lekė (Credins Bank), 359 738 427 lekė (Raiffaisen overdraft) dhe 541 150 248 lekė (ISP overdraft).

Nė rastet e analizuara janė konsideruar vetėm kredi tė karakterit bankar tė marra drejtpėrdrejt nga shoqėria dhe nuk janė reflektuar kredi tė ortakėve apo aksionerėve tė kompanisė. Nė total tė Shtator 2015 rezultojnė nėn faliment 118 subjekte. Nė kėtė artikull tė ODA ėshtė hulumtuar vetėm pėr subjekte tatimpagues tė mėdhenj.

Tatimpagues tė Mėdhenj nėn faliment dhe detyrime ndaj Sistemit Bankar Shtator 2015Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Bilanci i CTCCOMPUTERS sh.p.k. marrė nė QKR, Bilanci i CITY PARK sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i INTER GAZ sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i EUROPROGRES sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i FISHEKU sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i TACI OIL sh.p.k.  marrė nė QKR, Bilanci i KUID sh.p.k. marrė nė QKR   
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr subjektet CTC Computers sh.p.k., City Park sh.p.k., Europrogres sh.p.k., Fisheku sh.p.k., Taci Oil sh.p.k. dhe Kuid sh.p.k. ėshtė vendosur masa e sekuestros.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci