Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ēmimi i naftės me pakicė nė Shqipėri dhe nė botė 1998-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėna lidhur me ēmimin e naftės pėr konsumatorin me pakicė nė vendin tonė dhe nė botė pėr 2014. Nė periudhėn 1998 – 2014, nė gjithė rruzullin tokėsor ēmimi i naftės ėshtė rritur mesatarisht me vetėm 0.1 dollar amerikan pėr litėr ēdo dy vjet.

Nė vendin tonė nafta vlerėsohej me 0.43 dollar amerikan pėr litėr nė vitin 1998, pra rreth katėr herė mė pak se nė vitin 2014 ku ēmimi i naftės shėnon 1.71 dollar amerikan pėr litėr.

Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Grupi Vende tė Europės dhe Azisė Qendrore, grup ku bėn pjesė edhe vendi ynė, nė vitin 2014 e tregton naftėn me ēmim mesatar 1.6 dollar amerikan pėr litėr, duke rezultuar dhe si grupi gjeografik me ēmimin mė tė lartė tė kėtij hidrokarburi. Ndėrkohė vendi ynė ka reflektuar njė ēmim edhe mė tė lartė se mesatarja e zonės pėr shitje me pakicė gjatė vitit 2014. Vlera e tregtimit pėr Shqipėrinė shėnon 1.71 dollarė pėr litėr.

Grupi gjeografik me ēmimin mė tė ulėt tė naftės ėshtė ai i Lindjes sė Mesme dhe Afrikės Veriore ku nafta nė vitin 2014 ka njė ēmim prej 0.66 dollar amerikan pėr litėr. Ky  ēmim gati 2.5 herė mė i ulėt vjen si pasojė e rezervave tė naftės qė gjenden nė kėto zona, duke e bėrė kėtė vend prodhues tė kėtij hidrokarburi.

Trendi i rritjes se ēmimit te naftės ne bote sipas 2-vjecarėve 1998-2014

Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODANė vitin 2014 situata nė Shqipėri dhe nė disa nga vendet e rajonit lidhur me ēmimin e naftės paraqitet sipas grafikut:

Cmimi i naftes ne Shqiperi dhe ne vendet e tjera te Europes ne vitin 2014Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Cmimi i naftes ne Shqiperi dhe vendet e Rajonit ne vitin 2014Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Ndryshimi i ēmimit te naftės ne Shqipėri dhe ne vendet e tjera Europiane sipas 2-vjecareve 1998-2014

Vlera ne dollar amerikan/litėrBurimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė dy vitet e fundit ēmimi i naftės nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė ulur me vetėm 0.08 dollar amerikan pėr litėr, ndėrkohė qė nė vendet e tjera veē Rumanisė dhe Sllovenisė ndryshimi ėshtė mė i theksuar. Kjo rėnie e vogėl vjen si pasojė e rritjes sė taksave qė rėndojnė mbi tregtimin e hidrokarbureve me pakicė.

 Nėse ēmimi ka pėsuar ulje nė vlerėsim sipas dollarit amerikan, ky ēmim nė dy vite ka shėnuar rritje nė vlerėsimin sipas monedhės vendase. Duke ju kthyer analizės nė monedhėn tonė kombėtare shohim qė vitin 2014 nafta ėshtė tregtuar me 3.6 lekė/litėr mė shumė se nė vitin 2012.

Shqipėria renditet nė listėn e vendeve me ēmimin mė tė lartė nė Europė pėr naftėn me pakicė, duke qėndruar nė listė fare pranė vendeve evropiane me nivel tė lartė jetese.Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Griselda Rruci