Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Kursi i Kėmbimit Valutor monedha tė huaja kundrejt Lekut 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me kursin e kėmbimit valutor pėr vitin 2014. Kursi zyrtar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut  pėrfaqėsohet nga njė vlerė e vetme dhe publikohet nga Banka e Shqipėrisė. Nė njė vend me ekonomi tė vogėl dhe tė hapur si Shqipėria kursi i kėmbimit tė lekut luan njė rol tė rėndėsishėm nė nivelin e ēmimeve dhe nė bilancin e pagesave. Njė kurs kėmbimi i qėndrueshėm ndihmon nė stabilitetin financiar tė vendit.

Sipas Bankės Qendrore gjatė vitit 2014 Euro ėshtė shkėmbyer mesatarisht me 139.97 Lekė, Dollari me 105.48 lekė dhe Poundi Britanik me 173.62 lekė.  

Kurset e Kėmbimit 2014
Burimi:
London Bullion Market, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Grafiku mė poshtė tregon luhatjet mujore tė kursit tė kėmbimit nė Lekė pėr njėsi tė monedhave kryesore Euro dhe USD:


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Kursi i kėmbimit pėr monedhėn Euro gjatė vitit 2014 ėshtė luhatur ngushtė nė intervalin 139.31-140.54 lekė, duke sinjalizuar njė kėrkesė ofertė tė balancuar. Pėr tė njėjtėn periudhė, ecuria e Dollarit Amerikan ndaj lekut shfaqet mė e luhatshme. Deri nė muajin prill 2014 Dollari Amerikan ka dobėsuar pozitat e tij ndaj lekut mesatarisht me 0.61% nė vit, pėr ta rimarrė veten nė pjesėn e dytė tė vitit ku ka shėnuar njė rritje mesatarisht me 1.45% nė vit.

Kursi Lek pėr njėsi  tė monedhės sė huaj 2014                                   Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė pėrputhje me legjislacionin vendas, Ari dhe metalet e tjera tė ēmuara mbahen me vlerė tė drejtė duke u bazuar nė ēmimin e Tregut tė Arit nė Londėr (London Bullion Market), nė datėn e raportimit. Sipas ndryshimit tė ēmimit nė kėtė treg ndryshon edhe pėrllogaritja e vlerės pėr kėtė sasi rezervash. Nė vitin 2014 vėrehet njė rritje e  ēmimit tė arit duke arritur nė vlerėn 133 384 lekė/onz.

Ēmimi i arit dhe metaleve te ēmuara ne fund te vitit sipas Tregut tė Arit nė Londėr (London Bullion Market)
Burimi: London Bullion Market, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci