Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues statistikor pėr Organizata Jofitimprurėse 2005-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson lidhur me numrin e Organizatave Jofitimprurėse dhe Ndėrkombėtare qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr vitin 2014. Organizata Jofitimprurėse OJF, sipas Ligjit Nr. 8788, Datė 7.5.2001 ėshtė njė person juridik shoqatė, fondacion apo qendėr, qė nuk ka pėr qėllim sigurimin e fitimit dhe vepron si e pavarur nga shteti apo ndikimet politike tė partive dhe angazhohet kryesisht nė aktivitete qė kontribuojnė nė tė mirėn publike. Tė dhėnat pėr kėtė artikull janė marrė nga Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve, pjesa ku pėrpunohen tė dhėna pėr subjekte tė regjistruara dhe qė deklarojnė veprime sipas numrit fiskal NIPT.

Organizatat jofitimprurėse fitojnė personalitetin juridik pasi tė jenė themeluar dhe regjistruar nė gjykatė, nė pėrputhje me kushtet dhe procedurat e parashikuara me ligj. Gjykata e Rrethit Tiranė ka detyrim ligjor tė mbajė njė Regjistėr Kombėtar pėr kėtė kategori subjektesh. Deri sot ky institucion nuk ka aplikuar database apo statistikė me tregues publik pėr organizata tė themeluara dhe regjistruara. Nė kėtė artikull tė ODA janė tregues vetėm pėr atė pjesė tė organizatave qė pas themelimit kanė ushtruar edhe aktivitet me detyrim pėr deklarime tatimore. Konkretisht organizata me NIPT aktiv. Numri mund tė jetė mė i lartė me tė tjera organizata qė veprojnė si bashkime vullnetare, kanė akt themelimi tė regjistruar nė gjykatė, por nuk kanė bėrė deklarim pranė Autoriteteve Tatimore.

Nė vitin 2014 shėnohen dymijė e treqind e shtatėdhjetė e tetė organizata jofitimprurėse lokale dhe ndėrkombėtare, qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė. Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Mesatarja vjetore e organizatave tė reja qė regjistrohen ėshtė njėqind e nėntėdhjetė e dy. Nė harkun kohor 2006-2014 viti me numrin mė tė lartė tė organizatave tė themeluara ėshtė 2014-ta me pėrkatėsisht 347 organizata tė reja jofitimprurėse. Megjithėse nė vitet 2006-2007 dhe 2011-2012 kanė pasur njė numėr ndjeshėm mė tė ulėt tė krijimit tė ojf-ve, ky numėr nuk ka rėnė asnjėherė nėn njėqind organizata  tė krijuara ēdo vit.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Lidershipi femėror nė drejtimin e organizatave joqeveritare shėnon rritje por duke qendruar ende nė raportin 30%. Nė dy vitet e fundit, 2013 dhe 2014, kanė drejtuar ojf-tė aktive pėrkatėsisht gjashtėqind e njėzet e pesė dhe shtatėqind e njėzetė e dy drejtuese femra.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci