Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė Ardhurat Buxhetore tė Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

8 vite mė parė
share()?>

Tė ardhurat buxhetore pėrfaqsojnė tė ardhurat e njė vendi nga taksat dhe tatimet pėr kryerjen e investimeve dhe shpenzimeve nga ana e institucioneve publike. Diferenca midis shpenzimeve buxhetore dhe tė ardhurave jep defiēitin buxhetor. Nė rastin e Shqipėrisė, tė ardhurat buxhetore pėr 2009 ishte rreth 299 miliardė lekė ose 26% e PBB-sė.

Krahasuar me vendet e rajonit Shqipėria paraqitet si mė poshtė:

*Vlerėsime tė FMN
Burimi: FMN
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, Shqipėria ka tė ardhurat buxhetore ndaj PBB-sė mė tė ulta nė rajon. Ndėrkohė nė vend tė parė renditet: Bosnja dhe Hercegovina (46%) e ndjekur nga Mali i Zi (43%), Serbia (39.5%), Kroacia (38.7%), Greqia (36.9%), Turqia (39.7%), Maqedonia (30.3%) dhe Kosova (29.7%).

Duke bėrė njė analizė kohore, vihet re se vendi me uljen mė tė madhe tė tė ardhurave buxhetore gjatė dhjetėvjecarit tė fundit ėshtė Greqia, ndėrsa vendi me rritjen mė tė madhe ėshtė Kosova.

Tė ardhurat buxhetore bazohen nė tatimet dhe taksat e mbledhura nga njė shtet gjatė njė periduhe kohore tė caktuar. Ato ndikohen nga niveli i tatimeve dhe nga aftėsia e shtetit pėr t’i mbledhur kėto tatime dhe pėr tė ulur evazionin fiskal.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE