Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Strasburgu, qeveria paguan 1.2 miliardė lekė detyrime

6 vite mė parė
share()?>
Shteti shqiptar ka shlyer sė fundmi njė faturė prej 1.2 miliardė lekė, pėr llogari tė “gjobave” qė ka marrė nga vendimet ndėr vite tė Gjykatės Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg.

Shuma nė fjalė ėshtė totali i pagesave tė kryera nė tri javėt e kaluara pėr kompensime dhe dėmshpėrblime, sipas vendimeve tė Strasburgut. Shifrat u publikuan nga portali “Spending Data Albania”, bazuar nė tė dhėnat e Zyrės Qendrore tė Thesarit. Sipas tė dhėnave, nga data 18 mars 2015 deri nė datėn 4 prill 2015, janė ekzekutuar gjashtė transaksione me vlerė 1 211 638 903 lekė. Mėsohet se kėto pagesa tė shtetit shqiptar kundrejt palėve janė bėrė nga Thesari i Shtetit, pėrmes njė banke tė nivelit tė dytė. Pėrshkrimi i kategorisė se transaksionit ėshtė: Shpenzime pėr kompensime tė tjera tė papaguara.

 Gjithashtu pėr secilin transaksion ka edhe njė pėrshkrim tė detajuar fature. Referuar procedurės ligjore, ekzekutimi i vendimeve tė Gjykatės Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut realizohet pėrmes vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave, vendime qė janė marrė gjatė mbledhjeve tė qeverisė nė shkurt-mars tė kėtij viti. Sipas “Spending Data Albania”, pagesa e kryer nė tre muajt e parė tė vitit 2015, pėr dėmshpėrblime sipas vendimeve tė Gjykatės Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut ėshtė 1.84 herė mė e lartė se tė gjitha pagesat pėr kėtė kategori transaksionesh tė kryer nė muajt e vitit 2014, vit ku shteti shqiptar dėmshpėrbleu nė vlerėn totale 656 076 123 lekė.

VENDIMET

Vendimet e Gjykatės sė Strasburgut, tė cilat janė ekzekutuar sė fundmi nga ana e qeverisė shqiptare i pėrkasin kryesisht vitit 2014, pėrkatėsisht katėr tė tillė. Ndėrsa dy tė tjerėt janė shpallur nė vitin 2011 dhe 2012. Nė pėrfundim tė shqyrtimeve, Strasburgu ka vlerėsuar se kėrkuesve u janė shkelur tė drejtat e ligjshme dhe pėr kėtė arsye ka urdhėruar shtetin shqiptarė t’i kompensojė dhe dėmshpėrblejnė ata. Kėshtu, njė nga vendimet ka qenė ajo e “Karagjozi kundėr Shqipėrisė”. Ankuesit nė kėtė ēėshtje iu drejtuan Strasburgut pėr shkak tė njė vendimi tė pazbatuar tė Komisionit tė Tiranės pėr Kthimin e Kompensimin e Pronave, tė vitit 1996, nė lidhje me njohjen e njė trualli me pėrmasa 11 2014 metėr katrorė. Sipas vendimit tė Komisionit, ata do tė kompensoheshin pėr shkak se ngastra e tokės ishte zėnė nga dy ndėrtesa, ku strehoheshin ambasada tė huaja. Nė ēėshtjen “Puto kundėr Shqipėrisė” kėrkuesit nuk ishin kompensuar pėr njė sipėrfaqe prej 5 mijė metėr katrorė, pėr tė cilėn u ishte njohur mė parė titulli i pronėsisė. 

Nė ēėshtjen “Memiashaj kundėr Shqipėrisė”, kėrkuesi ka pretenduar se nuk ishte zbatuar njė vendim i Gjykatės sė Lartė nė pėrballjen e tij gjyqėsore pėr rikthim nė vendin e mėparshėm tė punės. Nė ēėshtjen “Delvina Kundėr Shqipėrisė”, kėrkuesve nuk kishin pėrfituar kompensimin apo rikthimin e njė sipėrfaqeje prej 1 600 metėr katrorė, qė ishte zėnė nga Ambasada Italiane nė Shqipėri. Nė ēėshtja tjetėr “Luli kundėr Shqipėrisė”, shteti shqiptar ėshtė ndėshkuar pėr shkak tė shkeljes sė drejtave tė ankuesve nė zgjatjen e procedurave pėr kthimin e kompensimin e pronės sė tyre, nė rrethin e Durrėsit. Edhe nė ēėshtjen “Eltari kundėr Shqipėrisė”, shteti shqiptar u gjobit pėr moszbatimin e njė vendimi gjyqėsor pėr kompensimin e njė sipėrfaqeje prej 10 mijė metėr katrorė nė qytetin e Vlorės.
Multimedia: Gazeta Panorama
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 05/04/2015
Titulli i publikimit: Strasburgu, qeveria paguan 1.2 miliardė lekė detyrime
Pėrshkrim i publikimit: Shteti shqiptar ka shlyer sė fundmi njė faturė prej 1.2 miliardė lekė, pėr llogari tė “gjobave” qė ka marrė nga vendimet ndėr vite tė Gjykatės Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg. Shuma nė fjalė ėshtė totali i pagesave tė kryera nė tri javėt e kaluara pėr kompensime dhe dėmshpėrblime, sipas vendimeve tė Strasburgut.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :