Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar TVSH nė Shqipėri, vendet e rajonit dhe BE

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi shkallėn e tatimit mbi vlerėn e shtuar TVSH, nė Republikėn e Shqipėrisė (RSH), vendet e rajonit dhe tė BE-sė. Ligji Nr. 92/2014 e pėrcakton tatimin mbi vlerėn e shtuar si njė tatim i pėrgjithshėm mbi konsumin e mallrave dhe shėrbimeve, proporcional me ēmimin e tyre, e qė i ngarkohet nė ēdo fazė tė prodhimit dhe procesit tė shpėrndarjes ēmimit pa tatimin. TVSH-ja zbatohet si njė tatim nė pėrqindje mbi ēmimin e mallrave dhe shėrbimeve.

Tatimit mbi vlerėn e shtuar i nėnshtrohen: a) tė gjitha furnizimet e mallrave dhe shėrbimeve, tė kryera kundrejt pagesės, brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, nga njė person i tatueshėm qė vepron si i tillė; b) tė gjitha importet e mallrave nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Shkalla standarde e tatimit mbi vlerėn e shtuar nė RSH ėshtė 20%. Megjithatė ligji parashikon si pėrjashtime, ashtu edhe shkallė zero pėr TVSH-nė, pėr produkte dhe shėrbime tė caktuara. Ky ligj nuk parashikon norma tė reduktuara tė shkallės sė TVSH-sė.

Nėse do tė krahasonim vendin tonė me vendet e tjera tė rajonit, pėr sa i pėrket shkallės sė TVSH-sė, shohim qė ėshtė Kroacia e cila ka shkallėn mė tė lartė tė saj prej 25%. Pas Kroacisė vjen vendi ynė, Bullgaria dhe Serbia qė aplikojnė tė njėjtėn shkallė tė TVSH-sė, prej 20%. Kosova ėshtė vendi i cili ofron shkallėn mė tė ulėt tė tatimit mbi vlerėn e shtuar, me vetėm 16%.


Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Vendi ynė aplikon njė normė TVSH-je tė njėjtė me vende tė Bashkimit Europian si Austria, Britania e Madhe, Franca, Sllovakia dhe Bullgaria. Luksemburgu ėshtė nga vendet e BE i cili aplikon normėn mė tė ulėt tė TVSH-sė, prej vetėm 17%, normė e cila deri nė vitin 2014 ishte 15%.  Pas tij vjen Malta me 18%, Qipro dhe Gjermania me 19%. Tė gjitha vendet e tjera aplikojnė njė shkallė TVSH-je mbi 20%, ku shkallėn mė tė lartė tė TVSH-sė prej 27% e aplikon Hungaria.Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Interesante nė legjislacionin e vendeve tė BE janė normat e reduktuara tė TVSH pėr mallra dhe shėrbime tė ndryshme. Norma tė reduktuara tė TVSH gjejmė edhe nė legjislacionin e vendeve tė rajonit me pėrjashtim tė Bosnje Hercegovinės dhe vendit tonė. Ne kemi marrė nė shqyrtim disa grupmallra dhe shėrbime ku konsiderojmė tė arsyeshme evidentimin e shkallės sė TVSH-sė.

Produktet ushqimore tė konsumit janė njė zė tepėr i rėndėsishėm nė jetesėn e individėve, ku produkte tė caktuara janė bazike pėr ekzistencėn e tij. Kėshtu, nė vende si Malta dhe Britania e Madhe shkalla e TVSH-sė mbi produktet ushqimore ėshtė 0%, Luksemburgu aplikon njė tatim mbi vlerė tė shtuar prej 3% pėr tė gjitha produktet ushqimore. Ndėr 30 vendet e marra nė shqyrtim Shqipėria, Danimarka dhe Hungaria kanė shkallėn mė tė lartė tė Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar mbi produktet ushqimore, me pėrkatėsisht 20, 25 dhe 22,5%. Tė gjitha vendet e tjera aplikojnė njė shkallė tė ulėt TVSH-je tek buka dhe produktet ushqimore. 

Vende si Sllovenia, Bosnie Hercegovina, Bullgaria dhe vendi ynė qė aplikojnė normat standarde tė TVSH edhe pėr bukėn dhe ushqimet bazė duke mos konsideruar tatim nė nivel mė tė ulėt pėr konsumin bazė, konsum qė prek shtresat mė tė varfra tė popullsisė. Nė 30 vende tė marra nė shqyrtim mesatarja e TVSH pėr Ushqimet ėshtė 13 %.

Tė gjitha vendet kufitare me Shqipėrinė kanė TVSH pėr bukėn dhe produktet ushqimore mė tė ulėt se Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar qė praktikohet nė Shqipėri. Ndėrsa Shqipėria praktikon TVSH nė masėn 20%, vende fqinje si Italia; Greqia; Kosova; Maqedonia; Mali i Zi apo Serbia e praktikojnė TVSH mbi produktet ushqimore nė masėn 7 deri 15 %. Shqipėria paraqitet mes kėtyre vendeve me vlerėn mė tė lartė tė tatimit mbi produktet ushqimore e rrjedhimisht me sjelljen mė negative kundrejt shtresave me tė ardhura minimale apo tė ulėta.


Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Energjia elektrike ėshtė po ashtu pjesė e pandashme e familjeve konsumatore. Vendi ynė aplikon njė shkallė standarde tė TVSH, ashtu sikurse vendet e tjera fqinje. Nė shumė vende tė BE, si Italia dhe Greqia fqinje, Malta, Luksemburgu, Britania e Madhe, Franca dhe Belgjika po aplikohen norma tė reduktuara tė TVSH-sė mbi energjinė elektrike, ku Malta dhe Britania e Madhe aplikojnė normėn mė tė ulėt prej 5% tė TVSH-sė, Luksemburgu njė normė prej 6% tė TVSH-sė, ndėrsa Belgjika, Greqia dhe Franca aplikojnė njė shkallė mesatare tė TVSH-sė pėrkatėsisht 13,5% ; 13% dhe 12,8%.

Edhe nė kėtė krahasim Shqipėria qėndron nė nivele jo favorizuese pėr konsumatorin me njė TVSH prej 20% kundrejt vendeve fqinje si Itali; Greqi; Kosovė e Maqedoni ku Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar pėr energjinė elektrike ėshtė nė masėn nen 20%.Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Sė fundmi, kemi shqyrtuar shkallėn e TVSH pėr shėrbimet e hotelerisė, si njė ndihmė ndaj sektorit tė turizmit. Tė gjitha vendet e rajonit, me pėrjashtim tė Bosnje Hercegovinės aplikojnė norma tė reduktuara tė TVSH-sė pėr kėtė shėrbim, norma qė variojnė nga 5 deri nė 13%. Vendi ynė aplikon shkallėn standarde tė TVSH-sė prej 20% edhe pėr kėtė shėrbim. Tarifa tė reduktuara gjejmė edhe nė vendet me BE, me pėrjashtim tė Danimarkės, Britanisė sė Madhe dhe Sllovakisė qė aplikojnė shkallėn e tyre standarde tė TVSH-sė.Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ndėrkohė vendi ynė aplikon TVSH 0% pėr njė listė tė caktuar mallrash dhe shėrbimesh. Gjithashtu ėshtė njė grup tjetėr i pėrjashtuar plotėsisht  nga TVSH-ja. nga Janari i vitit 2015 edhe medikamentet dhe shėrbimet mjekėsore qė mė pare ishin subjekt i njė norme tė reduktuar tė TVSH-sė prej 10% janė bėrė pjesė e tatimit mbi vlerė tė shtuar nė shkallėn 0%. 

Mallrat dhe shėrbimet me shkallė zero  TVSH-je, 2015Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Mallrat dhe shėrbimet e pėrjashtuara nga TVSH-ja, 2015Burimi:http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja