Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Kosto e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim koston e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2015, e cila shpreh shumėn e interesave qė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr huanė e marrė dhe ende tė pashlyer nė raport me popullsinė nė njė vit tė caktuar.

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   


Nė pjesėn e parė tė periudhės, vitet 2010-2012, vihet re njė luhatje e lehtė e treguesit nė nivelet 14 254 lekė - 14 299 lekė, ndėrkohė qė viti 2013, referuar tė dhėnave tė shpenzimeve faktike, rezultoi me rritje mė tė ndjeshme tė kostos sė borxhit pėr frymė. Nė fund tė 2013-s ai shėnoi vlerėn 14 950 lekė, 651 lekė mė shumė se nė vitin 2012. Megjithatė, ky nivel ishte mė i ulėt se sa parashikimi i bėrė nė fillim tė vitit, i cili vlerėsonte se treguesi do tė arrinte nė 15 455 lekė.  

Viti 2014, bazuar nė tė dhėnat e Buxhetit tė Rishikuar, i cili solli njė tkurrje tė shpenzimeve pėr interesa nga 46.4 miliardė lekė qė ishin nė Buxhetin Fillestar nė 42.7 miliardė lekė, pritet tė reflektohet nė rėnie tė kostos sė borxhit pėr frymė. Nga 14 950 lekė qė ishte nė 2013-n, ai mendohet tė shkojė nė 14 745 lekė apo 1.37% mė pak.

Situata ndryshon thelbėsisht nė vitin 2015. Interesat e parashikuara pėr kėtė vit janė 51.5 miliardė lekė, 8.8 miliardė lekė mė shumė se nė vitin 2014, si pasojė e rritjes sė lartė tė stokut tė borxhit njė vit mė parė. Kjo ėshtė reflektuar edhe nė koston e borxhit pėr frymė, cili shkon nė 17 783 lekė, duke shėnuar nivelin mė tė lartė qė nga viti 2010. Nė kėtė mėnyrė, njė familje mesatare prej katėr personash qė gjatė vitit 2014 ka kontribuar me 57 900 lekė nė Buxhetin e Shtetit pėr tė shlyer vetėm shumėn e interesit tė borxhit tė marrė nga shteti, nė 2015-n do t’i duhet tė kontribuojė me 71 132 lekė, apo 13 232 lekė mė shumė.

Duhet theksuar se nė llogaritjen e kėtij indikatori ndikon edhe ecuria e popullsisė, megjithatė, sikurse duket edhe nga grafiku nė vijim, sjellja e kostos sė borxhit pėr frymė shpjegohet nė masėn mė tė madhe nga interesat e paguara nga buxheti se sa popullsia.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tabela nė vijim paraqet gjithė informacionin mbi shumėn e interesave sipas Buxhetit, popullsisė, kostos sė borxhit dhe ndryshimin e tyre nga viti nė vit pėr pėriudhėn 2010-2015.
Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja