Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tė punėsuar nė sektorin buxhetor 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e tė punėsuarve nė institucionet buxhetore pėr vitin 2015. Tė dhėnat janė marrė nga tabelat shoqėruese tė ligjit pėr buxhetin e shtetit 2015. Institucionet Buxhetore janė ministritė, drejtoritė nė vartėsi tė drejtpėrdrejtė apo institucionet e pavarura dhe ato kushtetuese. Pagat e tyre mbulohen nga Buxheti i Shtetit.

Numri i punonjėsve buxhetorė ka pėsuar tkurrje tė vazhdueshme pėrgjatė viteve 2011-2014. Ndėrsa nė ligjin Nr. 160/2014 pėr buxhetin e vitit 2015 parashikohet njė rritje e numrit tė punonjėsve buxhetorė. Nė vitin 2014, nė institucionet buxhetore punonin 86 350 punonjės, ndėrsa nė vitin 2015 janė miratuar 2200 (dy mijė e dyqind) punonjės mė shumė, duke arritur numrin prej 88 550 punonjėsish.

Numri i tė punėsuarve nė institucione buxhetore  2011-2015


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania   

Nėse do ta krahasonim me vitet e kaluara, vėmė re qė numri i punonjėsve i vitit 2015 ėshtė pothuajse i njėjtė me numrin e punonjėsve buxhetorė nė vitin 2012, me njė diferencė prej 90 punonjės mė shumė nė vitin 2012.


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania   

Institucionet me numrin mė tė madh tė tė punėsuarve edhe pėr vitin 2015 mbeten Ministria e Arsimit dhe Sportit, Ministria e Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes. Pavarėsisht se kemi njė rėnie tė numrit tė punonjėsve nė arsim, sėrish Ministria e Arsimit dhe Sportit ka numrin mė tė madh tė punonjėsve, rreth 43.28% tė totalit. Nga ana tjetėr, institucioni me mė pak tė punėsuar ėshtė Kėshilli Kombėtar i Kontabilitetit me 6 anėtarė ose 0.007 % tė totalit. Kjo shifėr ka ngelur konstante pėr tė 5 vitet e shqyrtuara. Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania   


Po tė krahasojmė vlerat nė vitin 2014 dhe 2015, do tė shohim se ka tkurrje tė punonjėsve Ministria e Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave; Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės; Ministria e Financave; Ministria e Arsimit dhe Sportit; Ministria e Punėve tė Jashtme; Ministria e Mbrojtjes; Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave; Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Telegrafike Shqiptare. Nga tkurrja e numrit tė punonjėsve preken mė shumė Ministria e Arsimit dhe Sportit me 662  punonjės mė pak, dhe Ministria e Mbrojtjes me 499 punonjės mė pak.

Institucione me Tkurrje tė numrit tė punonjėsve2015 vs 2014


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania 


Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė ka shtesėn mė tė madhe tė numrit tė punonjėsve me 1386 punonjės. Shtesa e tė punėsuarve buxhetorė nėn vartėsi tė kėsaj ministrie lidhet me faktin qė Arsimi Profesional dhe shkolla tė kėtij profili tashmė do tė kalojnė nė vartėsi tė Ministrisė qė mbulon ēėshtje tė Rinisė. Pas saj vjen Ministria e Brendshme me 1083 punonjės mė shumė; Ministria e Drejtėsisė me 428 punonjės mė shumė dhe Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit me 185 punonjės mė shumė nė vitin 2015. 

Institucione me rritje tė numrit tė punonjėsve 2015 vs 2014Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania 


Numri i punonjėsve pranė Kėshillit tė Ministrave ka qėndruar i pandryshuar nė vitet 2011 e deri nė vitin 2013. Nė vitin 2014 ky institucion pėsoi njė rritje me rreth 26% tė numrit tė punonjėsve krahasuar me njė vit mė parė, duke shtuar kėshtu 33 vende tė reja pune. Pėr vitin 2015 parashikohet njė rritje me 66 punonjės tė rinj.


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania 


Ministria e Arsimit dhe Sportit ka pėsuar tkurrjen mė tė madhe tė numrit tė punonjėsve pėr vitin 2015. Nėse do ta krahasonim me vitet e mėparshme na rezulton si viti me numrin mė tė ulėt tė punonjėsve pėr kėtė institucion.Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania 


Ministria e Brendshme ėshtė ndėr institucionet qė do tė ketė 1083 punonjės tė rinj pėr vitin 2015. Numri i punonjėsve pranė kėtij institucioni ka ardhur nė rritje tė lehta pėrgjatė viteve 2011-2013. Nė vitin 2014 pati njė tkurrje tė lehtė tė numrit tė punonjėsve, qė mesa duket ėshtė rikuperuar nė buxhetin e vitit 2015.Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.160/2014   
Komente dhe analiza: Open Data Albania 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja