Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Bujqėsia sipas numrit dhe kapitalit tė Shoqėrive Aksionere, qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin dhe vlerėn e kapitalit tė Shoqėrive Aksionere SHA qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė nė sektorin Bujqėsi. Treguesit kanė burim Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, dhe janė realizuar nė bazė tė tė dhėnave tė ekstrakteve zyrtare qershor 2014. Nė sektorin Bujqėsi veprojnė vetėm 18 shoqėri aksionere qė pėrbėjnė rreth 1.4% e totalit tė  kompanive tė regjistruara, ose 1.7 e shoqėrive aksionere tė regjistruara dhe me tė dhėna tė pėrditėsuara si shoqėri aktive.

Edhe ne kėndvėshtrimin e kapitalit aksionar, rezulton se sektori i bujqėsisė ėshtė i fundit dhe me i vogli pėr nga pesha specifike e totalit te SHA-ve. Kėshtu, kapitali i SHA-ve qe veprojnė ne bujqėsi ėshtė 17 853 322 Euro ose 0.6% e kapitalit total te SHA-ve te regjistruara dhe aktive.

Bazuar ne fushėn e aktivitetit te SHA-ve sipas ekstrakteve tė dorėzuara ne QKR, sektori i Bujqėsisė kategorizohet nė pesė nensektore: Bujqėsi, prodhime ferme, pemėtari dhe vreshtari; Rritje dhe mbarėshtim kafshėsh; Peshkim; Pyje dhe Gjueti.

Numri dhe Kapitali i SHA-ve ne Sektorin e Bujqėsisė - Qershor 2014Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: ODA   

Sa i pėrket numrit te subjekteve qe veprojnė ne sektorin e bujqėsisė rreth 72.2% e tyre janė pėrqendruar ne nensektoret: bujqėsi, prodhime ferme, pemėtari dhe vreshtari(44.4%) dhe pyje (27.8%).Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: ODA   
Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: ODA 


Ndėrsa ne shpėrndarjen e kapitalit, sipas nen-sektorėve situata ėshtė pak me ndryshe ku rreth 70.5% e tyre janė pėrqendruar ne nensektoret: bujqėsi, prodhime ferme, pemėtari dhe vreshtari(45.5%) dhe rritje e mbarėshtim kafshėsh (25%).Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: ODA 
Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: ODA 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji