Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri dhe Kapitali i Shoqėrive Aksionare sipas Sektorėve, Qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin dhe kapitalin e Shoqėrive Aksionare SHA, qė operojnė nė vend sipas Sektorėve Ekonomik. Ne baze te ligjit “Pėr Shoqėritė Tregtare” (neni 105), shoqėritė aksionere, janė shoqėri tregtare kapitali i tė cilave ėshtė i ndarė nė aksione tė nėnshkruara nga themeluesit, tė cilėt mund tė jenė persona fizikė dhe/ose juridikė.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare tė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit (QKR), deri nė fund tė muajit qershor 2014, janė tė regjistruara gjithsej 1 273 shoqėri aksionere. Ndarja e SHA-ve sipas sektorėve ėshtė bere duke marre pėr baze ndarjen nė katėr sektorė kryesor qė bėn Banka e Shqipėrisė ne raportimin pėr ekonominė kombėtare: Industria, Bujqėsia, Shėrbimet dhe Ndėrtimi.

Ndarja e numrit te SHA-ve sipas sektorėve te ekonomisė ėshtė si vijon: Industria ka 171 subjekte ose rreth 13.4% e totalit te shoqėrive aksionare; Bujqėsia 18 subjekte ose rreth 1.4% tė totalit; Shėrbimet 790 subjekte ose rreth 62% tė totalit; Ndėrtimi 57 subjekte ose rreth 4.5% tė totalit. Pėr rreth 237 subjekte ose rreth 18.6% e totalit te shoqėrive, mungojnė te dhėnat ne regjistėr sikurse supozohet qė janė kompani jo aktive nė proces pėrditėsimi tė statusit aktiv; ne likuidim apo e mbyllur.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODABurimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Nga tė dhėnat e nxjerra nga ekstraktet historike tė kėtyre SHA-ve, pėr hulumtimin e ODA, rezulton se sektori i shėrbimeve dominon shoqėritė aksionere si ne aspektin e numrit te operatoreve ashtu edhe nė kapitalin e angazhuar. Bazuar ne te dhėnat e pasqyrave financiare (book value), vlerėsohet qe kapitali aksione i te gjitha SHA-ve te regjistruara ne vendin tone ėshtė 2.89 miliardė euro ose rreth 3.94 miliardė dollar amerikan.

Ndarja e kapitalit te SHA-ve pėr te cilat ka te dhėna ne sistem sipas sektorėve te ekonomisė ėshtė e tille: Industria ka njė vlere totale prej 601 318 993 Euro ose rreth 20.82% e kapitalit total kompanive shoqėri aksionere; Bujqėsia ka njė vlere totale prej 17 853 322 Euro ose rreth 0.62% e kapitalit total; Shėrbimet ka njė vlere totale prej 2 221 669 193 Euro ose rreth 76.92% e kapitalit; Ndėrtimi ka njė vlere totale prej 47 404 392 Euro ose rreth 1.65% e  kapitalit total shoqėrive aksionere.


Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Pėr njė pjese relativisht te vogėl te tyre, 188 kompani ose rreth 14.8% e totalit, pėrcaktimi i sektorit te aktivitetit, ne mungese te ekstraktit te QKR, ėshtė bere nga emri i tyre tregtar, i cili tregon qarte objektin e aktivitetit. Kapitali i pasqyruar ėshtė kapitali themeltar qe rezulton aktualisht (qershor 2014) ne pasqyrat financiare te kompanive (book value).

Mungesa e bursės pengon pėrllogaritjen e vlerės reale te tregut te kėtyre kompanive. Megjithatė, duhet thėne se pėr shkak se kompanitė here pas here bėjnė vlerėsim kapitali ne formėn e rritjes apo zvogėlimit tė kapitalit, gjykohet qe vlerat ne bilance nuk janė shume larg vlerave reale te tregut.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji