Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Rezerva Shtetėrore e Arit pėr Frymė, Republika e Kosovės kundrejt Republikės sė Shqipėrisė 2009-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Rezervat e Arit nė Republikėn e Kosovės nė harkun kohor 2009-2013. Nėse i referohemi rezervave tė arit nė terma sasior pėr Kosovėn, sasia pėrllogaritur sipas njėsisė matėse onz, ka pėsuar rėnie nė vitet 2009-2012, pėrkatėsisht nga 7,868 onz nė 5,017 onz.

Nė vitin 2013 kjo sasi ėshtė rritur kundrejt vitit pararendės dhe shėnon 6,831 onz. Banka Qendrore e Kosovės ėshtė enti pėrgjegjės pėr mbajtjen e rezervės shtetėrore tė arit.Burimi: Banka Qendrore e Kosoves, Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA


Metalet e ēmuara kanė pėsuar rėnie tė ēmimit nė tregun ndėrkombėtarė duke shėnuar vlera tė ndryshme nė vite. Duke ju referuar vlerės ekuivalente nė euro nė vitin 2013, Kosova shėnon 59.6 milionė euro rezerva ari nga 60.3 milionė euro qė ishin nė vitin 2009. Nė harkun kohor 2009-2013 rezervat e arit pėrllogaritur nė euro nė Republikėn e Kosovės kanė pėsuar njė rritje me 7.96% nė tre vitet e para, pėr t’u ulur me 8.45% nė dy vitet nė vijim.

Rezerva ari ne Republiken e Kosoves 2009-2013
Burimi: Banka Qendrore e Kosoves, Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosoves, Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA


Rezerva e arti pėr frymė ėshtė luhatur sipas ndryshimeve nė popullsi dhe nė sasi tė mbajtur si rezervė. Nė vitin 2009 Kosova shėnon njė rezervė ari 34.23 euro pėr person. Kjo vlerė ėshtė reduktuar nė 32.68 euro pėr person nė vitin 2013.Burimi: London Bullion Market, Banka Qendrore e Kosoves, Banka e Shqiperise
Komentet dhe analiza: ODA


Rezerva e arit per fryme ne Republiken e Shqiperise dhe Kosoves


Burimi: London Bullion Market, Banka Qendrore e Kosoves, Banka e Shqiperise
Komentet dhe analiza: ODA


Republika e Kosovės rezulton tė ketė nė vitin 2013 rezerva nė sasi ari pėr frymė mė shumė se Republika e Shqipėrisė. Nė vitin 2013 Kosova shėnon njė rezervė ari pėr frymė prej 0.0374 onz, ndėrsa Shqipėria 0.0353 onz.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci