Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues mbi eksportin dhe importin e energjisė elektrike sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė 2008-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi ēmimin, sasinė dhe vlerat nė eksport – import tė energjisė elektrike nė vitet 2008-2013. Nė zbatim tė kėrkesave tė Modelit Shqiptar tė Tregut, importet e energjisė elektrike pėr nevoja publike nė vendin tonė, kryhen nga furnizuesi publik me shumicė (FPSH), me pėrbėrje tė KESH-it, CEZ Shpėrndarje sh.a dhe Furnizuesit e Kualifikuar. Deri nė fund tė vitit 2013 nė vendin tonė janė tė liēensuar 23 subjekte si furnizues tė kualifikuar; 55 subjekte pėr tregtimin e energjisė elektrike dhe 88 subjekte pėr prodhimin e energjisė elektrike.

Eksportet e energjisė elektrike, si nė sasi ashtu edhe nė vlerė kanė ardhur nė rritje nga viti 2008 deri nė vitin 2010. Mė pas, nė dy vitet nė vazhdim, pėrkatėsisht 2011 dhe 2012 kemi rėnie tė mėdha tė eksportit tė energjisė elektrike. Vitin qė lamė pas, situata e eksportit u pėrmirėsua, duke pėsuar njė rritje vjetore me 226% tė sasisė sė eksportuar.

Nė vitet e marra nė shqyrtim, destinacionet kryesore tė eksportit tė energjisė elektrike, si nė sasi ashtu edhe nė vlerė, i referohen vendeve si Greqia, Zvicra, Serbia. Po ashtu, Ēekia dhe Sllovenia paraqiten si vende tė rėndėsishme nė tregtinė e energjisė elektrike nė katėr vitet e fundit. Destinacione tė tjera eksporti janė edhe Austria, Bullgaria, Franca, Mali i Zi etj, por nė sasi, vlera dhe periudha mė tė shkurtra.

Vlera e eksporteve sipas destinacioneve 2008-2013Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sasia e eksporteve sipas destinacioneve 2008-2013Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ēmimi mesatar nė eksport i energjisė elektrike ka pėsuar rėnie te vazhdueshme pėrgjatė viteve 2008-2011. Nė vitin 2012 pati njė pėrmirėsim tė ēmimit mesatar tė eksportit tė energjisė elektrike, por kjo rritje nuk vazhdoi shumė gjatė, pasi nė vitin 2013 ēmimi mesatar nė eksport i energjisė elektrike ra me 35% krahasuar me njė vit mė parė.

Pėrveē ndryshimeve qė ka pėsuar vit pas vit, ēmimi mesatar nė eksport i energjisė elektrike ka ndryshuar edhe sipas destinacioneve, duke u tregtuar herė mbi mesataren dhe herė nėn, nė varėsi tė vendit. Pėr vitin 2013, vetėm Greqia dhe Serbia blenė energjinė elektrike nga vendi ynė me njė ēmim mbi mesataren e vitit.

Ēmimi mesatar nė eksport sipas destinacioneve 2008-2013

 Vlera ne Lek pėr Kw/Orė


Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Importet e energjisė elektrike kanė ndjekur njė trend tė kundėrt me eksportet, por nė tė gjitha vitet kemi njė bilanc tregtar negativ, ku vlerat dhe sasitė e importeve janė mė tė mėdha sesa vlerat dhe sasitė e eksporteve. Nga viti 2008 deri nė vitin 2010 njė rėnie tė sasisė dhe vlerės sė importeve tė energjisė elektrike, ndėrsa nė vitet 2011, 2012 patėm njė rritje tė sasisė dhe vlerės sė importit tė energjisė elektrike.

Vendi ynė ka blerė energji elektrike vazhdimisht pėrgjatė kėtyre viteve nga Serbia, Ēekia dhe Zvicra. Pjesė e vendeve nga ku kemi importuar energji elektrike janė edhe Greqia, Hungaria, Franca, Sllovenia, por nė sasi dhe vlera mė tė vogla.

Vlera e importeve sipas vendeve tė blerjes 2008-2013Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sasia e importeve sipas vendeve tė blerjes 2008-2013Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ēmimi mesatar i blerjes sė energjisė elektrike nga importi ka ardhur nė rėnie pėrgjatė viteve 2008-2010. Nė dy vitet nė vijim, ēmimi mesatar i blerjes sė energjisė elektrike pėsoi rritje, por nė vitin 2013 u karakterizua nga njė rėnie me 24% krahasuar me njė vit mė parė. Ēmimi mesatar i blerjes sė energjisė elektrike nga importi shfaqet i ndryshėm nė varėsi tė vendeve ku blihet energjia elektrike. Pėr vitin 2013, Mali i Zi dhe Serbia janė vendet qė ia kanė shitur mė lirė shtetit Shqiptar energjinė elektrike.

Ēmimi mesatar i blerjes sė energjisė elektrike nga importi sipas vendeve 2008-2013

Vlera ne Lek pėr Kw/Orė


Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Gjatė vitit 2013 vendi ynė ka blerė dhe shitur energji elektrike nga vende si Ēekia; Franca; Greqia; Mali i Zi; Serbi; Sllovenia; Zvicra. Vendi ynė e ka eksportuar energjinė elektrike drejt kėtyre vendeve me njė ēmim mė tė ulėt sesa ēmimi i blerjes nga importi, po nga kėto vende. Diferencat mė tė mėdha mes ēmimit tė eksportit dhe ēmimit tė blerjes nga importi, vendi ynė i ka me Zvicrėn, Francėn, Ēekinė. Diferencat mė tė vogla, i kemi me vendet fqinje si Serbia, Mali i Zi, tė cilėt ia shesin dhe mė lirė energjinė elektrike vendit tonė .


Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė pozita jo tė favorshme vendi ynė renditet edhe ndaj vendeve tė rajonit. Ēmimi mesatar nė eksport i energjisė elektrike tė tregtuar nė vitin 2013, e rėndit vendin tonė nė fund tė listės pėr ēmimin mė tė ulėt, me vetėm 4.39 Lek pėr Kw/Orė. Tė gjitha vendet e tjera tė rajonit e kanė tregtuar energjinė elektrike nė vitin 2013 me njė ēmim mesatar mbi 6 Lek pėr Kė/Orė.


Burimi: International Trade Centre
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja