Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Subjekte / Ndėrmarrjet aktive sipas formės ligjore tė funksionimit 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas formės ligjore. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve, regjistėr  qė pėrpilohet nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve; Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit si dhe nė vrojtimet statistikore tė Institutit tė Statistikave. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike edhe jofitimprurėse, pavarėsisht formės sė tij ligjore dhe funksionimit si person fizik apo juridik. Nė vitin 2013 nė Republikėn e Shqipėrisė regjistrohen gjithsej 111,083 ndėrmarrje aktive prej tė cilave 84,955 (76%) person fizik dhe 26,128 (24%) person juridik. Gjatė kėtij viti janė regjistruar pėr herė tė parė pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit 12,131 ndėrmarrje.

Nga kėto, 9,584 (79%) person fizik dhe 2,547 (21%) person juridik. Ndėr ndėrmarrjet e reja krijuar nė vitin 2013 3,549 prej tyre kanė pronar apo administrator njė person tė gjinisė femėrore. Nė total pjesėmarrja e gjinisė femėrore nė drejtimin e ndėrmarrjeve aktive tė Shqipėrisė nė kėtė vit pėrbėn 28% tė totalit.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrmarrjet e regjistruara si person juridik pranė QKR mund tė jenė Shoqėri me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar, Shoqėri Anonime, Ndėrmarrje Shtetėrore, Shoqėri tė tjera, Administratė Publike ose Organizata Jofitimprurėse (OJF) dhe Organizata Ndėrkombėtare. Peshėn mė tė madhe tė ndėrmarrjeve aktive person juridik nė vitin 2013 e zėnė Shoqėritė mė Pėrgjegjėsi tė kufizuar, tė cilat pėrbėjnė 79% tė totalit ose 20,760 ndėrmarrje. Ndėr kėto, 2,941 ndėrmarrje drejtohen nga pronare apo administratore femra.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr vite ndėrmarrjet aktive nė Shqipėri kanė ardhur duke u shtuar. Nga 103,038 ndėrmarrje nė total qė rezultojnė nė vitin 2010, nė 111,083 nė vitin 2013. Ndėrmarrjet qė funksionojnė si person fizik kanė pėsuar njė rritje nga 80,863 nė 84,955 nė kėto katėr vite, ndėrsa ndėrmarrjet person juridik nga 22,175 nė 26,128.

Ndėrmarrjet aktive 2010-2013

Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrmarrjet aktive te regjistruara si Person Juridik 2010-2013Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Viti gjatė tė cilit janė krijuar mė shumė ndėrmarrje ėshtė viti 2012 gjatė tė cilit janė krijuar 12,248 ndėrmarrje, 10,069 person fizik dhe 2,179 person juridik. Nė kėtė vit janė krijuar 1,836 shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar, 175 organizata jofitimprurėse, 44 shoqėri anonime etj.

Ndėrmarrjet aktive Person Juridik sipas vitit tė krijimit dhe formės ligjoreBurimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci