Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raporti Investime tė Huaja Direkte (IHD) dhe Remitanca nė Kosovė e Shqipėri 2008-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė dhe Shqipėri dhe raportin apo peshėn qė zė vlera e Remitancave tek Investimet e Huaja Direkte. Tė dy kėta indikatorė janė flukse hyrėse tė bilancit tė pagesave dhe janė dy tregues tė rėndėsishėm pėr rritjen e ekonomive kombėtare. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Banka Qendrore e Kosovės dhe Banka e Shqipėrisė.


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės, Banka e Shqipėrisė   
Komentet dhe analiza: ODA   

Nė harkun kohor 2008-2013 IHD pėr Republikėn e Shqipėrisė qėndrojnė nė nivele mė tė larta se ato pėr Kosovėn. Gjatė kėtyre gjashtė viteve nė Shqipėri janė kryer Investime tė Huaja Direkte mesatarisht nė njė vlerė prej 742 milionė euro, ndėrsa nė Kosovė janė investuar mesatarisht 317 milionė euro.

Pėr Shqipėrinė vlera e IHD-ve ka ardhur duke u rritur ndėr vite. Nga 610 milionė euro tė investuara nė vitin 2008, nė 923 milionė euro tė investuara nė vitin 2013. Pra, 1.5 herė mė shumė Investime tė Huaja Direkte pėr gjashtė vite. Pėr Kosovėn shifrat flasin ndryshe. Vlera e IHD-ve nė kėtė shtet ka ardhur duke u ulur ndėr vite. Nga 366 milionė euro tė investuara nė vitin 2008, nė 259 milionė euro nė vitin 2013. Pra, nė Kosovė Investimet e Huaja Direkte nė kėto gjashtė vite janė reduktuar me 29%.


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės, Banka e Shqipėrisė   
Komentet dhe analiza: ODA   

Analiza qė krahason se si pozicionohen Remitancat kundrejt IHD-ve nxjerr nė pah rolin e secilit indikator dhe tė dyve sė bashku nė ekonominė e brendshme. Pėr Shqipėrinė kjo pėrqindje ka ardhur duke u ulur ēka vėrteton edhe njėherė faktin qė me kalimin e viteve ekonomia zhvillohet me ndihmėn e Investimeve mė shumė se atė tė Remitancave.

Pėr Kosovėn kjo situatė paraqitet nė favor tė Remitancave. Kjo tregon njė opsion jo fort interesant tė tėrheqjes sė investimeve tė huaja nė vend dhe shfaq shenja tė njė ekonomie ku niveli I jetesės dhe konsumi janė tė lidhura ngushtė me kontributin e diasporės si njė kategori e rėndėsishme nė jetėn ekonomike tė vendit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci