Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Energjetika - Lejet mjedisore nė vitet 2012-2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim lejet mjedisore tė miratuara nga Ministria e Mjedisit pėr ushtrimin e aktiviteteve qė lidhen me sektorin e energjetikės nė periudhėn janar 2012 – prill 2014.  62 leje janė miratuar nė vitin 2013 pėr hidrocentrale, parqe fatovoltanike, parqe eolike, etj, 24 janė miratuar nė vitin 2012 dhe 18 deri nė prill tė 2014-ės. Kėshtu rezulton sektori energjetikė si sektori me mė shumė leje mjedisore tė miratuara pėr vitin 2014.Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vitin 2013 janė dhėnė 48 leje mjedisore pėr hidrocentrale, nga tė cilat 11 janė miratuar pėr subjektin Telemenia Curri, nė Curraj tė Tropojės; 4 leje pėr subjektin Hidro Seta, nė Dibėr; 4 leje pėr subjektin Favina, nė Korēė dhe 2 leje pėr subjektin Bistrica dhe Bistrica 3, tė cilat kanė tė njėjtin administrator, nė Vlorė dhe Sarandė. Kėto 4 kompani kanė pėrfituar 44% tė gjithė lejeve mjedisore tė miratuara pėr HEC-e nė vitin 2013. Nė shtrirje gjeografike, mbizotėrojnė lejet e miratuara nė zonėn e Tropojės (11), Dibrės (7), Korēės (8), Elbasanit (5) dhe Pukės (3).


Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vitin 2012 janė miratuar mė pak se gjysma e lejeve tė vitit 2013 pėr HEC-e. 6 leje janė dhėnė nė zonėn e Korēės, 3 prej tė cilave subjektit Strelca Energy nė fshatin Gore dhe 3 subjektit D6, nė fshatra tė Bilishtit; 2 leje i pėrkasin subjektit HEC Ulėz Shkopet pėr HEC-e nė zonėn e Burrelit. Pjesa tjetėr e lejeve tė miratuara ka njė shtrirje mė tė gjerė, si nė Sarandė, Tiranė, Dibėr, Kukės, etj.

Nė vitin 2014, nė 18 leje tė miratuara gjithsej pėr HEC-e, 7 i pėrkasin subjektit Balkan Green Energy, pėr rikonstruksione tė HEC-eve nė zonėn e Elbasanit, Korēės, Kuksit, Dibrės e Vlorės. 2 leje janė pėr subjektin Emikel pėr HEC-e nė Gramsh e Skrapar; 2 pėr Gavran Energy pėr zonėn e Librazhdit dhe 3 transferime lejeje janė miratuar pėr subjektin HEC Ulėz Shkopet (Kurum International) pėr HEC-et nė Burrel.Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė lidhje me lejet e tjera mjedisore tė miratuara pėr sektorin e energjetikės, spikasin lejet pėr parqe fotovoltanike dhe eolike tė miratuara nė vitin 2013. Janė 3 leje tė miratuara nė kėtė vit pėr subjektin Malėsia Solar pėr parqe fotovoltanike nė Shkrel tė Shkodrės dhe 1 leje pėr impiant fotovoltanik po nė zonėn e Shkodrės. Edhe nė 6 lejet pėr parqet eolike mbizotėron Shkodra me 3 leje pėr subjektin Energjia Rinnovabile, ndėrsa 3 lejet e tjera janė dhėnė pėr zonėn e Lezhės, Laēit dhe Petrushės.

Tabela nė vijim paraqet lejet e miratuara pėr sektorin e energjetikės nė periudhėn janar 2012-prill 2014 sipas llojit tė aktivitetit, firmės qė e ushtron dhe vendndodhjes ku ushtrohet aktiviteti.


Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.