Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Lejet mjedisore pėr shfrytėzimin e kromit dhe metaleve nė vitet 2012-2014

6 vite mė parė
share()?>
Lejet mjedisore pėr aktivitetet qė lidhen me shfrytėzimin e kromit, hekur-nikelit, bakrit, etj, pėrbėjnė njė nga kategoritė kryesore nė totalin e lejeve mjedisore tė miratuara nga Ministria e Mjedisit nė periudhėn 2012 – prill 2014.  54 leje janė miratuar pėr kėtė kategori nė 2013-n dhe mė shumė se gjysma (34 leje) i pėrkasin aktiviteteve qė lidhen me kromin.
Burimi: Ministria e Mjedisit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   Burimi: Ministria e Mjedisit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   


Nė mėnyrė mė specifike, 27 leje nė 2013-n  janė miratuar pėr shfrytėzimin e kromit, 4 leje pėr kėrkim-zbulimin e tij, 2 pėr pasurimin dhe 1 pėr riaktivizimin e impianteve, duke e bėrė kromin aktivitetin me mė shumė leje tė miratuara pėr gjithė vitin 2013. Pjesa mė e madhe e tyre janė nė zonėn e Kukėsit (11 leje pėr shfrytėzim, 1 pėr minierė dhe 1 pėr kėrkim-zbulim) dhe zonėn e Dibrės (11 leje, ndėr tė cilat 9 pėr shfrytėzim dhe 2 pėr kėrkim-zbulim). Mė pas vjen Pogradeci me 2 leje shfrytėzimi dhe Elbasani me 3 leje (1 pasurim, 1 shfrytėzim dhe 1 kėrkim-zbulim).

Krahasuar me 2012-n, 2013 e ka gjetur kromin me 8 leje shfrytėzimi mė shumė. Nė vitin 2012 vihet re njė shpėrndarje mė heterogjene e zonave, ku mbizotėron sėrish zona e Dibrės, nė veēanti Bulqiza (5 leje shfrytėzimi dhe 1 pasurimi), Librazhdi (2 leje pėr kėrkim-zbulim, 1 pėr shfrytėzim), Kukėsi (3 leje shfrytėzimi), Mati (2 leje shfrytėzimi) dhe Tropoja (2 leje shfrytėzimi).

Zėrat e tjerė pėrbėrės tė kėsaj kategorie numėrojnė mė pak leje tė miratuara gjatė kėsaj periudhe. 3 leje janė miratuar pėr shfrytėzimin e bakrit nė 2013-n nė Shkodėr dhe Pukė, si dhe ėshtė miratuar 1 leje pėr kėrkim-zbulimin e tij nė Tuc tė Pukės; 3 leje pėr nikel-silikatin (2 pėr shfrytėzim nė Kukės dhe Brastėr, 1 pėr kėrkim-zbulim po nė Kukės); 3 leje pėr hekur-nikelin (2 pėr shfrytėzim nė Kukės dhe Elbasan, 1 kėrkim-zbulim nė Korēė); 3 leje pėr shfrytėzimin e harburgciteve nė Elbasan.

Ajo qė bie nė sy ėshtė se krahasuar me vitin 2012, nė 2013-n ėshtė rritur numri i lejeve tė miratuara pėr aktivitetet e kromit, nikel-silikatit, harburgciteve dhe bakrit, ndėrkohė qė ėshtė ulur numri i lejeve pėr prodhimin e ēelikut dhe gizės, qymyrgurit dhe shfrytėzimit tė hekur-nikelit. Tabela nė vijim paraqet lejet e miratuara pėr kėtė kategori nė periudhėn janar 2012-prill 2014 sipas llojit tė aktivitetit, firmės qė e ushtron dhe vendndodhjes ku ushtrohet aktiviteti.

Lejet Mjedisore pėr Shfrytėzim Minerale janar 2012-prill 2014 sipas vendndodhjes dhe firmės qė ushtron aktivitetBurimi: Ministria e Mjedisit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.