Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Deficiti Tregtar Republika e Kosovės dhe Shqipėria, Eksportet dhe Importet sipas shteteve 2005-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Eksportet dhe Importet sipas shteteve si dhe Bilancin Tregtar nė vitet 2005-2013 nė Republikėn e Kosovės. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė shitura apo kryera jashtė vendit, ndėrsa Importet  pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė blera apo kryera nga vendet e tjera. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės dhe Institutit tė Statistikave nė Shqipėri (INSTAT).

Nė harkun kohor 2005-2013 viti mė i mirė sa i takon deficitit tregtar duket tė jetė viti 2005 ku Kosova shėnon njė deficit tregtar 1.1 miliard euro dhe Shqipėria 1.6 miliard euro. Me tej ky deficit ėshtė thelluar nė rastin e Kosovės deri nė vitin 2012 duke reflektuar probleme tė ekonomisė vendase. Mė pas ka shėnuar njė tkurrje tė lehtė nė vitin 2013, tkurrje e cila mė shumė se nivel eksportesh ėshtė karakterizuar nga mos rritje e konsumit pėrmes importeve.Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosovės, Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2005 eksportet kosovare dominoheshin nga Maqedonia, Serbia e Gjermania, ndėrsa eksportet shqiptare dominoheshin nga Italia, Greqia dhe Kosova. Nė vitin 2013 ky raport ka ndryshuar nė favor tė Italisė, Shqipėrisė e Maqedonisė pėr eksportet kosovare dhe Italisė, Spanjės e Maltės pėr eksportet shqiptare. Shteti kosovar ka eksportuar nė vitin 2013 vlerėn 74 milionė euro drejt Italisė, 44 milionė euro drejt Shqipėrisė dhe 26 milionė euro drejt Maqedonisė.

Eksportet ne Republikėn e Kosovės sipas vendeve 2005-2013 
Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosoves, Instituti i Statistikave (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA   


Pėr Importet e kryera nga Kosova situata nė vitin 2005 paraqitet nė favor tė Maqedonisė, Serbisė e Gjermanisė, pėr t’u zhvendosur drejt Serbisė, Gjermanisė e Italisė nė vitin 2013. Nė Shqipėri nė vitin 2013 Importet kryesore vinin nga Italia, Greqia e Kina.

Importet ne Republikėn e Kosovės sipas vendeve 2005-2013Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosoves, Instituti i Statistikave (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA   


Republika e Kosovės nė vitin 2013 ka importuar 285 milionė euro nga Serbia, 253 milionė euro nga Gjermania dhe 229 milionė euro nga Italia. Nė total Importet e kėtij viti shėnojnė vlerėn e 2.4 miliardė eurove.


Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosoves, Instituti i Statistikave (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA   


Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosoves, Instituti i Statistikave (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci