Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Borxhi i Jashtėm nė Republikėn e Kosovės 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Borxhin e Jashtėm nė Republikėn e Kosovės si njė nga indikatorėt e rėndėsishėm pjesė e Borxhit Publik. Borxhi publik i cili emetohet brenda vendit dhe mbahet nga jorezidentėt quhet borxh i jashtėm. Borxhi i jashtėm konsiston kryesisht nė borxh tė pėrfituar pėrmes marrėveshjeve dypalėshe ose shumėpalėshe tė financimit me institucione financiare ndėrkombėtare si: Fondi Monetar Ndėrkombėtar, Banka Botėrore, Banka Ndėrkombėtare pėr Ndėrtim dhe Zhvillim, Asocacioni Ndėrkombėtar pėr Zhvillim, etj. Tė dhėnat pėr realizimin e kėtij hulumtimi janė marrė nga databaza e Bankės Qendrore tė Kosovės.

Nė vitin 2013 Kosova shėnon njė bilanc neto pozitiv tė borxhit tė jashtėm prej 1.9 miliard euro qė nėnkupton se borxhi i sektorit tė jashtėm ndaj ekonomisė sė Kosovės (3.5 miliard euro) ėshtė mė i lartė se sa borxhi i ekonomisė sė Kosovės ndaj sektorit tė jashtėm (1.6 miliard euro).


Pozicioni neto i Borxhit tė Jashtėm me 31.12.2013

Vlera ne milione euro


Burimi: Banka Qendrore e Kosoves
Komentet dhe analiza: ODA


Nė harkun kohor 2007-2013 Borxhi i Jashtėm Bruto nė Kosovė ka ardhur duke u rritur. Nga 521 milionė euro qė ishte nė vitin 2007, rezulton tė ketė arritur njė vlerė prej 1.6 miliard euro shtatė vite mė vonė.


Burimi: Banka Qendrore e Kosoves
Komentet dhe analiza: ODA


Pjesa mė e madhe e borxhit tė jashtėm nė Kosovė pėrbėhet nga huat ndėrmjet kompanive. Kompanitė e huaja qė operojnė nė Kosovė i detyrohen sektorit tė jashtėm me 672.6 milionė euro apo 42% tė totalit tė borxhit tė jashtėm. Me pjesėmarrje tė konsiderueshme nė borxhin e jashtėm tė Kosovės janė edhe sektorėt e tjerė (329.7 milionė euro ose 21% tė borxhit tė jashtėm).


Burimi: Banka Qendrore e Kosoves
Komentet dhe analiza: ODA


Borxhi i jashtėm i Qeverisė shėnon njė vlerė prej 321.8 milionė euro dhe pėrbėn 20% tė borxhit tė jashtėm bruto. Stoku i borxhit tė jashtėm bruto i sistemit bankar nė vitin 2013 ishte 208.1 milionė euro ose 13% e borxhit tė jashtėm. Me pjesėmarrjen mė tė ulėt nė totalin e borxhit tė jashtėm ėshtė Banka Qendrore (62.1 milionė euro ose 4% e borxhit tė jashtėm).

Mbajtėsit e borxhit te jashtėm me 31.12.2013

Vlera ne milione euro

Burimi: Banka Qendrore e Kosoves
Komentet dhe analiza: ODAKreditori kryesor mbartės i borxhit tė jashtėm bruto nė Republikėn e Kosovės ėshtė Banka Botėrore me njė vlerė prej 216 milionė euro, nga tė cilat 203.7 milionė euro financohen nga Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (IBRD) dhe 12.4 milionė euro nga Asosacioni Ndėrkombėtar pėr Zhvillim (IDA). Kreditor tjetėr i rėndėsishėm ėshtė dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar me njė vlerė prej 167.6 milionė euro.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci