Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės 2007-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės. Analiza fokusohet nė tė dhėna tė periudhės 2007-2013. Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė ekonomisė. Gjatė vitit 2013 shteti nga ku e kanė origjinėn pjesa mė e madhe e Investimeve tė Huaja Direkte nė Kosovė ėshtė Turqia me 82.8 milion euro ose 28% tė totalit.

Shtete tė tjera me peshė sa i takon Investimeve tė Huaja Direkte janė Zvicra (14%), Gjermania dhe Shqipėria (7%) etj. Interesante paraqiten Greqia e Hollanda vlera e Investimeve tė Huaja Direkte e tė cilave pėr vitin 2013 paraqitet negative, ēfarė tregon qė nė vitin 2013 janė investitor qė mė parė kanė pasur investime nė Kosovė qė kanė transferuar investime drejt kėtyre vendeve.Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr vite situata e Investimeve tė Huaja Direkte sipas shtetit nga e kanė origjinėn ndryshon. Nė vitin 2007 dhe 2011 pjesa mė e madhe e IHD-ve e kanė origjinėn nga Britania e Madhe me njė vlerė prej 116.16 dhe 80.1 milionė euro. Nė vitin 2008 IHD-tė mė sė shumti vijnė nga Austria me njė vlerė prej 51.3 milionė euro.

Gjermania ėshtė shteti nga e kanė origjinėn shumica e Investimeve tė Huaja Direkte pėr vitet 2009 dhe 2010. Gjatė kėtyre viteve ky shtet ka investuar nė Kosovė pėrkatėsisht 75.15 dhe 91.54 milionė euro. Pėr dy vitet e fundit nėn analizė  2012-2013, Open Data Albnia hulumton se ėshtė Turqia e cila ka investuar mė shumė nė shtetin kosovar. Nė vitin 2012 Investimet e Huaja Direkte nga ky vend shėnonin vlerėn e 65.55 milionė eurove dhe njė vit mė vonė 82.73 milionė euro.

Investimet e Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės 2007-2013Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Mė 31 Mars 2014 gjendja e IHD-ve nė Kosovė paraqitet: me vendet e Bashkimit Europian janė kryer 962.83 milionė euro Investime Hyrėse tė Drejtpėrdrejta dhe 53.81 milionė euro Investime tė Drejtpėrdrejta Dalėse; me shtetet e tjera Europiane janė kryer 534.32 milionė euro IHD Hyrėse dhe 75.4 Investime Dalėse- dhe me shtetet e tjera Joeuropiane janė kryer 111.31 milionė euro IHD Hyrėse dhe 11.41 IHD Dalėse.

Investimet e Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės gjendja me 31 Mars 2014

Vlera ne milionė euro


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Nė total mė 31 Mars 2014 gjendja e Investimeve tė Huaja Direket shėnon 2.8 miliardė euro Investime Hyrėse dhe 141 milionė euro Investime Dalėse.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci