Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pas Artikullit te ODA, revista JAVA zbardh: Bakri shqiptar, 700 milion USD humbje

6 vite mė parė
share()?>
Tė nderuar Koleg Gazetar,


Open Data Albania ka publikuar disa ditė mė parė tė dhėna mbi eksplorimin dhe eksportet e mineralit tė bakrit nė vend. Tė dhėnat janė me burime zyrtare dhe janė zbardhur nė kuadėr tė transparencės mbi shfrytėzimin e aseteve kombėtare. Kėtė artikull ju mund ta gjeni duke klikuar Eksplorimi, rezervat dhe eksportet e bakrit 2005 – 2013.

Nė vijim tė kėtij artikulli dhe indikatorėve tė zbardhur nga Open Data Albania, revista JAVA ka publikuar njė shkrim tė ing. Qerim Ismeni ku me analizė inxhinjerike argumentohet se sasia e bakrit (cilėsia e vendburim Munella- Pukė) e shitur jashtė vendit pėrmban ka vlerė mė tė lartė se vlera zyrtare e deklaruar konkretisht po citoj „... bashkė me bakrin si pėrmbajtje janė eksportuar dhe afėr 25 mijė ton zink si dhe sasi ari argjendi, kadiumi, indiumi, seleni, teluri etj. Nga kjo rezulton shifra afėr 900 milion dollarė pėrkundrejt 205 milion dollarė tė ardhura tė publikuara nga ODA" . mė gjerėsisht ju mund tė lexoni artikullin e Revistės JAVA.

Me dėshirėn pėr tė nxitur njė debat sa mė teknik, shkencorė dhe tė bazuar nė tė dhėna dhe fakte, ekipi ODA ju fton tė njiheni me argumentet e parashtruara. Tema nė fjalė ka njė rėndėsi tė veēantė pėr shkak se lidhet drejtpėrdrejt mė shfrytėzimin e pasurive dhe aseteve kombėtare.

 

Ju faleminderit


Aranita BRAHAJ
Open Data Albania
E-mail: aranita.brahaj@ais.alKategoria e medias: Website
Datė publikimi: 07/06/2014
Titulli i publikimit: Pas Artikullit te ODA, revista JAVA zbardh: Bakri shqiptar, 700 milion USD humbje
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania ka publikuar disa ditė mė parė tė dhėna mbi eksplorimin dhe eksportet e mineralit tė bakrit nė vend. Tė dhėnat janė me burime zyrtare dhe janė zbardhur nė kuadėr tė transparencės mbi shfrytėzimin e aseteve kombėtare. Kėtė artikull ju mund ta gjeni duke klikuar Eksplorimi, rezervat dhe eksportet e bakrit 2005 – 2013.
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :