Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Banka e Shqipėrisė. Tė punėsuar dhe shpenzime pėr personelin 2000 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e punonjėsve dhe shpenzimet pėr personelin e Bankės sė Shqipėrisė nė vitet 2000-2013. Shpenzimet e personelit pėrfshijnė pagat e personelit, kontributet pėr sigurimet shoqėrore, kontributet pėr planin e pensionit dhe shpenzime tė tjera. Banka e Shqipėrisė drejtohet dhe administrohet nga Guvernatori, Zėvendėsguvernatori i Parė dhe Zėvendėsguvernatori i Dytė.

Anėtarėt e personelit tė Bankės sė Shqipėrisė emėrohen dhe largohen nga Guvernatori, pėrveē atyre qė emėrohen nga Kėshilli Mbikėqyrės. Anėtarėt e personelit emėrohen dhe stimulohen nė bazė tė parimeve tė kualifikimit profesional, publicitetit, transparencės, barazisė sė palėve dhe jo diskriminimit. Banka ka njė autonomi tė sajėn nė pėrcaktimin e shpenzimeve dhe strukturės sė personelit duke shėnuar kėshtu njė institucion unik nė kontekstin e tėrėsisė sė institucioneve tė Shtetit.

Numri i punonjėsve tė Bankės sė Shqipėrisė ka patur ndryshime pėrgjatė viteve. Nė vitin 2000 nė kėtė bankė punonin 334 punonjės, me njė rritje prej 23% krahasuar me njė vit mė parė. Nė vitin 2002 pati njė ulje tė numrit tė punonjėsve nė 245. Pas kėtij viti dhe deri nė 2005 kemi patur njė rritje tė numrit tė punonjėsve tė Bankės sė Shqipėrisė. Numri i punonjėsve tė Bankės sė Shqipėrisė pėr vitin 2013 tė ishte 504.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 2013 shpenzimet pėr personelin kanė ardhur nė rritje tė vazhdueshme, pavarėsisht uljeve dhe ngritjeve tė numrit tė punonjėsve. Viti me rritjen mė tė madhe ishte viti 2001, ku krahasuar me njė vit mė parė shpenzimet e personelit u rritėn me 38%. Ndėrsa viti me rritjen mė tė ulėt ishte viti qė lamė pas, ku krahasuar me njė vit mė parė shpenzimet e personelit u rritėn me vetėm 2.5%. Shpenzimet e personelit pėr vitin 2013 ishin 1.12 mld lekė.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Duke marrė shpenzimet e personelit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe numrin e punonjėsve tė saj kemi llogaritur njė tregues tė shpenzimeve mesatare vjetore pėr tė punėsuar tė Bankės sė Shqipėrisė. Ky tregues nė vitin 2000 ishte 538 922 lekė/vit ose 44 910 lekė/muaj, duke vazhduar rritjen deri nė vitin 2005. Duke filluar nga viti 2006 e deri nė vitin 2009 ky raport ka ardhur nė rritje tė vazdhueshme. Nė vitin 2010 pati njė ulje me 1.5% kėtij raporti, pėr tė vazhduar me rritje tė mėpasshme nga viti 2011 e deri nė vitin qė lamė pas. Nė vitin 2013 ky raport ishte 2 214 286 lekė/vit ose 184 524 lekė/muaj mesatarisht pėr tė punėsuar.

Shpenzimet mesatare pėr punonjės nė vit
Vlera nė lekėBurimi: Banka e Shqipėrisė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja