Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Banka Qendrore - Paraja dhe Ekuivalentet e saj 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me paranė dhe ekuivalentet e saj pėr vitin 2013. Ekuivalente tė parasė konsiderohen llogaritė rrjedhėse dhe depozitat me afat maturimi mė tė shkurtėr se tre muaj, si dhe ari dhe metalet e tjera tė ēmuar tė mbajtur brenda dhe jashtė vendit. Tė dhėnat lidhur me paranė dhe ekuivalentet e saj janė marrė nga Banka e Shqipėris si institucioni kryesor emetues i monedhės tonė kombėtare.

Gjatė vitit 2013 shteti shqiptar ka pasur njė vlerė prej 21.66 mld lekė depozita nė banka tė huaja. Kėto depozita nuk janė gjė tjetėr veēse para qė si pasojė e mos gjetjes sė njė terreni tė pėrshtatshėm pėr t’i investuar nė vend janė depozituar nė bankat jashtė vendit.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė kėtė vit depozitat nė bankat e huaja pėrbėheshin 61.5% nga llogari rrjedhėse, 38.4% nga depozita afatshkurtra, 0.1% nga kontrata tė sė ardhmes dhe shumė pak interes i pėrllogaritur. Depozitat afatshkurtra dhe llogaritė rrjedhėse nė bankat e huaja kanė norma interesi qė bazohen nė monedhėn e depozitės apo llogarisė rrjedhėse. Kontratat e ardhshme janė kontrata standarde pėr blerjen ose shitjen nė njė datė tė ardhshme tė njė aktivi financiar ose jofinanciar, me njė ēmim specifik tė paracaktuar.

Mė 31 dhjetor 2013, vlerėsimi neto pėr kėto kontrata ishte 31 milionė lekė. Tek interes i pėrllogaritur pėrfshihen tė ardhura tė pėrllogaritura pėr letra me vlerė tė dhėna hua, nė njė vlerė tė pėrafėrt prej dy milionė Lekė.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2007 paratė e depozituara nga shteti shqiptar nė vendet e tjera kanė qenė nė vlerėn e 40. 84 mld lekė. Pra njė vlerė rreth dy herė mė e lartė se ajo e vitit 2013. Megjithatė konstatohet qė vlera mė e lartė e depozitave nė bankat e huaja ėshtė arritur nė vitin 2008 dhe paratė e depozituara arrinin vlerėn e 58.8 mld lekė.

Sa i takon arit tė depozituar nga shteti shqiptar nė banka jashtė vendit, pėr vitin 2013 kjo sasi pėrbėn vlerėn ekuivalente me 8,474,000,000 lek. Nė kėtė kategori pėrfshihet gjendja e arit jomonetar, platinit dhe argjendit tė vlerėsuara me kursin e kėmbimit fiks tė Londrės nė datėn e raportimit.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Interesante ėshtė edhe mėnyra se si Banka e Shqipėrisė ka rritur vlerėn e likuiditeteve nė monedhė tė huaj. Konkretisht nė vitit 2007 kjo vlerė ishte vetėm katėr milion lekė, pėr tė shėnuar vlerėn e 1.06 mld lekė nė vitin pasardhės. Nė vitin 2013 likuiditetet nė monedhė tė huaj kanė shėnuar pėrkatėsisht 40 milion lekė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci