Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Vizitorė tė huaj dhe turistė 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me vizitorė tė huaj dhe turistė qė kanė vizituar Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2013. Kėto tė dhėna bazohen tek informacioni zyrtar i marrė nė pikat kufitare tė shtetit shqiptar. Sipas kėtyre tė dhėnave nė Shqipėri pėr vitin 2013 kanė hyrė nėpėrmjet pikave kufitare gjithsej 3 460 103 vizitorė, pra 53 563 vizitorė mė pak se njė vit mė parė.

Kėta persona ndahen nė dy kategori: shtetas tė huaj qė vizitojnė Shqipėrinė dhe shtetas tė huaj qė kalojnė transit nė territorin e shtetit pėr tė kaluar drejt njė shteti fqinj. Vizitorė konsiderohet ai individ  qė udhėton drejt njė vendi tė ndryshėm nga vendi ku ai banon, pėr njė periudhė mė tė shkurtėr se 12 muaj dhe qėllimi kryesor i kėtij udhėtimi nė vendin e vizituar nuk ėshtė ai i njė veprimtarie fitimprurėse.

Po tė shikojmė me kujdes numrin e vizitorėve tė huaj pėr vitin 2013 konstatojmė se pėr pushime kanė hyrė 616 600 vizitorė, pra rreth 19% e gjithė tė huajve qė kanė vizituar vendin gjatė kėtij viti. Peshėn kryesore tė personave tė hyrė nė territorin shqiptar gjatė kėtij viti kanė qenė vizitorėt ditorė qė pėrbėnin dhe 26% tė totalit ose 847 997 vizitorė. Pjesa tjetėr e tė huajve kanė hyre ne territorin shqiptar pėr tė vizituar tė afėrm apo pėr arsye pune. Kėto dy kategori vizitorėsh pėrbėjnė nga 1% secili. Njė kategori tjetėr qė janė dhe mė tė paktė nė numėr janė ata tė huaj qė e vizitojnė Shqipėrinė pėr arsye shėndetėsore apo fetare.


Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA   Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrkohė numri i vizitorėve tė huaj nė territorin e shtetit shqiptar vjen nė rritje nga viti nė vit, pėrveē vitit 2013 ku kjo e dhėnė ka pėsuar rėnie nga 3 513 666 nė 3 460 203 vizitorė. Megjithėse nuk kemi tė dhėna diskrete mbi tė ardhura nga vizitorė tė huaj apo turist tė huaj nė vend trendi i numrit tė personave qė shkelin kufirin shqiptar si vizitorė ka qenė ndjeshėm rritės nė vitet 2006 – 2012.


Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA


Preferencat dhe mundėsitė e udhėtarėve tė huaj apo shqiptar pėr vitin 2013 tregojnė se mėnyra mė e pėrdorur pėr tė udhėtuar ėshtė ajo nėpėrmjet tokės (rruge automobilistike) dhe mėnyra mė pak e pėrdorur ėshtė ajo pėrmes transportit detar. Tė huajt qė vizitojnė Shqipėrinė zgjedhin tė hynė ne Shqipėri pėrmes tokės nė 82% tė rasteve, me fluturime ajrore nė 12% tė rasteve dhe nėpėrmjet detit vetėm nė 6% tė rasteve. Pėr Shqiptarėt qė udhėtojnė jashtė territorit te shtetit e tyre kjo pėrqindje paraqitet ndryshe. Ata zgjedhin tė kalojnė kufirin pėrmes tokės nė 70% te totalit, nėpėrmjet fluturimeve ajrore nė 20% tė rasteve dhe me det nė vetėm 10% tė rasteve.Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikės (INSTAT)   
Komentet dhe analiza: ODA


Open Data Albania nė tė dhėnat e marra nga INSTAT ka konstatuar qė shqiptarėt qė kanė udhėtuar nga Shqipėria drejt vendeve tė tjera gjatė tremujorit tė tretė janė 1 170 674 persona dhe tė huajt qė kanė vizituar Shqipėrinė nė po tė njėjtėn periudhė janė 1 659 089 vizitorė.

Kjo e dhėnė pėrbėn interes duke qenė se ky tremujor pėrkon dhe me sezonin e pushimeve pra muajt korrik, gusht dhe shtator. Shtetas tė huajt qė vizitojnė Shqipėrinė janė mė tė shumtė nė numėr se Shtetas Shqiptarė qė largohen nga Shqipėria drejt vendeve tė tjera gjatė sezonit turistik. Pėr ēdo njė shqiptar qė del jashtė janė 1.2 tė huaj qė vizitojnė Shqipėrinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci