Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Niveli i Pagės pėr Zyrtarė dhe Pėrfaqėsues tė Lartė Shtetėrorė 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi pagat nė institucionet e pavarura kushtetuese dhe nė institucionet e tjera tė pavarura tė krijuara me ligj. Institucione kushtetuese dhe institucione tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj janė: Institucioni i Presidentit, Kuvendi, Avokati i Popullit, Gjykata Kushtetuese, Kontrolli i Lartė i Shtetit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Komisioni i Shėrbimit Civil, Inspektorati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, Autoriteti i Konkurrencės, Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare, Enti Rregullator i Telekomunikacionit, Enti Rregullator i Energjisė, Enti Rregullator i Sektorit tė Furnizimit me Ujė dhe Largimit e Pėrpunimit tė Ujėrave tė Ndotura, Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, Avokati i Prokurimeve dhe  Kėshilli Kombėtar i Radios dhe Televizionit.

Paga, si koncept, pėrfaqėson tė ardhurat nė para, qė punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit pėr punėn e kryer nė sasi, cilėsi e nė kohė, dhe pėrcaktohet nė kontratėn e punės, qė lidhet ndėrmjet punėdhėnėsit dhe tė punėsuarit. Paga mė e lartė nė institucionet e administratės publike, buxhetore dhe jo buxhetore, nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė paga e Presidentit tė Republikės, e cila pėrcaktohet ēdo vit nė ligjin vjetor tė Buxhetit tė Shtetit. Pagat e funksionarėve tė lartė shtetėrorė tė institucioneve kushtetuese dhe tė institucioneve tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj, mandati i tė cilėve ėshtė me kohė tė plotė, pėrcaktohen nė raport me pagėn e Presidentit tė Republikės. (Ligji Nr.9584 Datė 17/07/2006, I azhurnuar me Ligjin nr. 9845, datė 17.12.2007)

Pas pagės sė Presidentit, pagėn mė tė lartė e kanė Kryetari i Kuvendit, Kryeministri dhe Kryetari i Gjykatės Kushtetuese, tė cilėn paguhen me 89% tė pagės sė Presidentit. Pas tyre renditen Zėvendėskryetari i Kuvendit, Zėvendėskryeministri, Avokati i Popullit, Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, Kryetari/Zėvendėskryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese, tė cilėt paguhen me 73% tė pagės sė Presidentit.

Ministri, Inspektori i Pėrgjithshėm i Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Zėvendėskryetari i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė paguhen me 68% tė pagės sė Presidentit, ndėrsa njė deputet paguhet me 61% tė pagės sė Presidentit. Kryetari i Komisionit tė Shėrbimit Civil, Kryetari i Bordit tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare, Kryetari i Komisionit tė Autoritetit tė Konkurrencės, Kryetari i Entit Rregullator tė Telekomunikacionit, Kryetari i Entit Rregullator tė Energjisė, Kryetari i Entit Rregullator tė Sektorit tė Furnizimit me Ujė dhe Largimit e Pėrpunimit tė Ujėrave tė Ndotura, Kryetari i Kėshillit Kombėtar tė Radios dhe Televizionit , Anėtari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Komisioneri pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale dhe Komisioneri pėr mbrojtjen nga diskriminimi paguhen me 60% tė pagės sė Presidentit.

Anėtari i Komisionit tė Shėrbimit Civil, Komisionarėt e Avokatit tė Popullit, Anėtarėt e Bordit tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare, Anėtarėt e Komisionit tė Konkurrencės paguhen me 55% tė pagės sė Presidentit. Dhe sė fundmi Zėvendėskryetari i Kėshillit Kombėtar tė Radios dhe Televizionit, Anėtari i Entit Rregullator tė Energjisė, Anėtari i Entit Rregullator tė Sektorit tė Furnizimit me Ujė dhe Largimit e Pėrpunimit tė Ujėrave tė Ndotura dhe Anėtarėt e Entit Rregullator tė Telekomunikacionit paguhen me 45% tė pagės sė Presidentit.

Pagat nė institucionet e pavarura kushtetuese dhe nė institucionet e tjera tė pavarura tė krijuara me ligj, 2014
Burimi: Ligji Nr.9584 Datė 17/07/2006, I azhurnuar me Ligjin nr.9845, datė 17.12.2007
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr vitin 2014 paga e Presidentit ėshtė 257,000 lekė/muaj. (Ligji Nr.185/2013) Nga viti 2009 deri nė vitin aktual kjo pagė nuk ka pėsuar shumė ndryshime. Ajo ka lėvizur nga 250,000 lekė/muaj nė vitin 2009, nė 260,000 lekė/muaj nė gjashtėmujorin e dytė tė vitit 2010. Nė vitin 2011 kjo pagė ra sėrish nė 250,000 lekė/muaj, pėr tu rritur nė 255,000 lekė/muaj nė vitin 2012. Nė vitin 2013 paga e Presidentit u bė 257,000 lekė/muaj dhe e tillė ka mbetur dhe nė vitin aktual.

Tė pėrkthyera nė vlerė monetare, pėr vitin 2014, paga e Kryetari tė Kuvendit, Kryeministrit dhe Kryetarit tė Gjykatės Kushtetuese ėshtė 228,730 lekė/muaj. Pėr grupin e dytė, tė cilėt paguhen me 73% tė pagės sė Presidentit, paga pėr kėtė vit ėshtė 187,610 lekė/muaj. Mė pas kemi pagėn Ministrit, Inspektorit tė Pėrgjithshėm tė Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Zėvendėskryetarit tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, qė ėshtė 174,760 lekė/muaj. Njė deputet paguhet me 156,770 lekė/muaj.

Kryetari i Komisionit tė Shėrbimit Civil, Kryetari i Bordit tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare, Kryetari i Komisionit tė Autoritetit tė Konkurrencės, Kryetari i Entit Rregullator tė Telekomunikacionit, Kryetari i Entit Rregullator tė Energjisė, Kryetari i Entit Rregullator tė Sektorit tė Furnizimit me Ujė dhe Largimit e Pėrpunimit tė Ujėrave tė Ndotura, Kryetari i Kėshillit Kombėtar tė Radios dhe Televizionit , Anėtari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Komisioneri pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale dhe Komisioneri pėr mbrojtjen nga diskriminim paguhen me  154,200 lekė/muaj.

Anėtari i Komisionit tė Shėrbimit Civil, Komisionarėt e Avokatit tė Popullit, Anėtarėt e Bordit tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare, Anėtarėt e Komisionit tė Konkurrencės paguhen me 141,350 lekė/muaj, ndėrsa Zėvendėskryetari i Kėshillit Kombėtar tė Radios dhe Televizionit, Anėtari i Entit Rregullator tė Energjisė, Anėtari i Entit Rregullator tė Sektorit tė Furnizimit me Ujė dhe Largimit e Pėrpunimit tė Ujėrave tė Ndotura dhe Anėtarėt e Entit Rregullator tė Telekomunikacionit paguhen me 115,650 lekė/muaj.
Burimi: Ligji Nr.9584 Datė 17/07/2006, I azhurnuar me Ligjin nr.9845, datė 17.12.2007
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja