Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti Faktik i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik 2012-2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2012-2013. Nė tė pėrfshihen shtatėmbėdhjetė universitete e akademi, buxheti i tė cilave pėrputhet me vlerėn e transaksioneve tė bėra nga secili institucion pėr shpenzime lidhur me paga, shėrbime, shpenzime utilitare, pajisje, vlerėsime pėr medalje ari, honorare etj.

Ky artikull ėshtė realizuar pėrmes katalogut Spending Data Albania. Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme pėrmes aplikacionit Monitorim i Thesarit tė Shtetit.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2012 buxheti faktik nė total pėr gjithė Institucionet e Arsimit tė Lartė ka qenė  6,7 miliard lekė, ndėrsa nė vitin 2013 ky buxhet ishte 7,5 miliard lekė, pra rreth 12% mė shumė nė vitin 2013. Gjatė vitit 2012 dhe 2013 ishte Universiteti i Tiranės qė shpenzoi mė shumė nga totali I shpenzimeve pėr sistemin e arsimit tė lartė publik.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė  vitit 2013 peshėn mė tė madhe tė shpenzimeve buxhetore tė sistemit tė edukimit universitar e mbart Universiteti i Tiranės me 25% ndaj totalit. Njė pjesė tė rėndėsishme tė buxhetit faktik kanė zėnė dhe Universiteti Politeknik i Tiranės me 11% ndaj totalit, Universiteti Bujqėsor dhe Universiteti “Aleksandėr Xhuvani” Elbasan, me 9% ndaj totalit secili, si  dhe Universiteti “Luigj Gurakuqi” Shkodėr me 7% ndaj totalit.

Nė analizė ėshtė marrė edhe Qendra e Studimeve Albanologjike e krijuar nė kuadėr tė ristrukturimit e tė sistemit universitar dhe akademik shqiptar, me vendim tė Kėshillit tė Ministrave si bashkim i katėr institucioneve shkencore Instituti i Arkeologjisė; Gjuhė dhe Letėrsisė; Historisė dhe Kulturės Popullore. Institucioni ka statusin e njė qendre ndėruniversitare tashmė i akredituar nga autoritetet kombėtare tė akreditimit.

Universiteti i Mjekėsisė sė Tiranės ėshtė njė Institucion i Arsimit tė Lartė qė ka qenė njė ndėr fakultetet pjesė e Universitetit tė Tiranės, ndėrsa sot funksionon si universitet mė vete.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Ndryshimi qe ka pėsuar buxheti faktik i  Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Buxheti i kėtyre institucioneve ka ndryshuar nga viti nė vit. Ndryshimin mė tė madh e ka pėsuar Universiteti "Aleksandėr Moisiu", Durrės buxheti i tė cilit nė vitin 2013 ėshtė rritur me 324,428,114 lekė krahasuar me vitin 2013.

Po kėshtu edhe Universiteti i Elbasanit ka shėnuar rritje prej 173,930,365  lekė nė vitin 2013 kundrejt 2012-ės. Buxheti i Universitetit tė Tiranės nga ana tjetėr ka pėsuar ndryshimin mė tė madh nė kahun e kundėrt, duke u ulur me 126,833,453 lekė nė vitin 2013.

Institucione tė tjerė buxheti i tė cilave ka pėsuar rėnie janė dhe Universiteti Bujqėsor, Akademia e Mbrojtjes “Spiro Moisiu”, Qendra e Studimeve Albanologjike, Universiteti i Sporteve, Universiteti i Mjekėsisė si dhe Universiteti i Arteve. Nė total buxheti i institucioneve te arsimit tė lartė publik nė vitin 2013 ėshtė rritur me 185,940,131 lekė krahasuar me vitin 2012.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci