Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Konsumi dhe humbjet e energjisė elektrike 2000-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data ka hulumtuar mbi ecurinė e konsumit dhe humbjet e energjisė elektrike gjatė periudhės 2000-2013. Energjia e konsumuar ėshtė sasia qė kanė konsumuar konsumatorėt familjarė dhe tė biznesit. Nė fund tė vitit 2013 konsumi i energjisė arriti nė 4.5 milionė MWH duke u rritur kundrejt njė viti mė parė me 4%. Konsumi i energjisė elektrike ka ardhur vazhdimisht nė rritje duke mbetur nė nivele tė larta duke zėnė mbi 65% tė totalit tė energjisė sė prodhuar.             
                                         
Shqipėria mbetet ende njė vend shumė i varur nga konsumi i energjisė elektrike pėr qėllime tė ndryshme. Familjet e pėrdorin atė thuajse pėr tė gjitha shėrbimet brenda nė shtėpi ndėrkohė qė pėrdorimi i burimeve alternative tė energjisė mbetet i limituar.   
                 

Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Por shifrat pozitive tė prodhimit tė energjisė dhe rritjes sė konsumit nga ana tjetėr nuk ka frenuar humbjet e energjisė elektrike nė rrjet. Nė fund tė vitit 2013 niveli i humbjeve elektrike arriti sasinė mė tė madhe tė 13 viteve tė fundit, duke shėnuar 3.3 milionė MWh. Kundrejt njė viti mė parė humbjet janė rritur 1.7%.


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Humbjet e energjisė nė rrjet ėshtė energjia e pafaturuar qė konsumohet nga konsumatorėt familjarė apo biznesi, e cila gjenerohet nga sistemi vendas i energjisė, pėr tė cilėn nuk arkėtohet asnjė e ardhur. Pjesa mė e madhe e saj pėrvetėsohet, ndėrkohė qė njė pjesė tjetėr humbet gjatė transmetimit dhe shpėrndarjes pėr shkak tė infrastrukturės sė amortizuar tė rrjetit.

Raporti humbje me konsum ėshtė rritur ndjeshėm gjatė dy viteve tė fundit duke shėnuar 72.6% nė fund tė vitit 2013. Ky tregues konfirmon rritjen e shpejtė tė vjedhjes sė energjisė gjatė 2012-2013 duke shėnuar edhe nivelin mė tė lartė qė prej vitit 2000.


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Oda