Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Prodhimi dhe bilanci tregtar i energjisė elektrike 2000-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi ecurinė e prodhimit tė energjisė elektrike, importin dhe eksportin e saj gjatė trembėdhjetė viteve tė fundit, 2000-2013. Nė vitin 2013 prodhimi i energjisė elektrike arriti nė rreth 7 milionė MWH duke shėnuar edhe vlerėn mė tė lartė tė tre viteve tė fundit. Prodhimi u rrit 47% kundrejt vitit tė mėparshėm, qė konfirmon edhe ecurinė pozitive tė kėtij sektori nė vend. 

Energjia ėshtė prodhuar 100% nga hidrocentralet e mėdhenj dhe tė vegjėl, ndėrkohė qė prodhimi nga termocentralet ėshtė mbyllur qė prej vitit 2008, me mbylljen e TEC-it tė Fierit dhe dėshtimit pėr tė vėnė nė punė TEC-in e Vlorės.

Rritja e prodhimit tė energjisė nga hidrocentralet vjen si pasojė e shtimit tė shpejtė tė operatorėve privatė qė kanė nė koncesion HEC-e tė vogla nė zona tė ndryshme tė vendit. Energjia, njė nga sektorėt mė potencialė tė ekonomisė kombėtare, ka tėrhequr me qindra milionė euro investime nė ndėrtimin e hidrocentraleve nė vend, nga investitorė tė brendshėm dhe tė huaj. 


Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: INSTAT


Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: INSTAT


Rritja e prodhimit tė energjisė ka ēuar drejt rėnies importet.  Importet u reduktuan 28% kundrejt vitit tė mėparshėm duke zbritur nė 2.3 milionė MWH nė fund tė vitit 2013. Kjo ėshtė edhe vlera mė e ulėt qė prej vitit 2010.          
                                            
Eksportet nga ana tjetėr kulmuan gjatė vitit 2013 nė 1.4 milionė MWh, thuajse pesė fishim kundrejt vitit 2012. Duket qartė qė prodhuesit vendas kanė tregtuar njė pjesė tė mirė tė energjisė sė gjeneruar jashtė, kryesisht nė Rajon si Kosovė e Greqi. Energjia elektrike konsiderohet sot si njė nga produktet mė potenciale pėr eksportet shqiptare drejt tregjeve tė huaja.
    

Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: INSTAT

Por me gjithė rritjen e eksporteve, bilanci tregtar si diferencė shitje e blerje e energjisė elektrike ka vijuar tė mbetet negativ. Ndonėse 3.8 herė mė i ulėt se nė vitit 2012. Nė fund tė 2013-ės bilanci i energjisė elektrike shėnoi rreth -900 mijė MWh, , vlera mė e ulėt qė prej vitit 2006.


Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: INSTAT   Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA