Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Dhjetor 2019

Banka e Shqipėrisė, Performanca sipas Fitimit 1993 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e fitimit tė transferuar nga Banka e Shqipėrisė nė buxhetin e shtetit nga viti 1993 deri nė vitin 2013. Banka e Shqipėrisė ėshtė banka qendrore e vendit tonė dhe vepron nė bazė tė dispozitave tė ligjit nr. 8269, datė 23.12.1997. Banka e Shqipėrisė ėshtė e pavarur nga ēdo pushtet tjetėr pėr realizimin e objektivit kryesor tė veprimtarisė sė saj, si dhe nė ushtrimin e detyrave tė ngarkuara. Banka e Shqipėrisė pėrgjigjet para Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Kapitali i Bankės sė Shqipėrisė pėrbėhet nga fondi i themelimit, i cili ėshtė 750 milionė lekė dhe fondi i rezervės sė pėrgjithshme, qė ėshtė 500% i fondit tė themelimit tė Bankės sė Shqipėrisė. Kur nė bilancin e Bankės sė Shqipėrisė vlera e mjeteve tė saj bie nėn shumėn e detyrimeve dhe atė tė fondit tė themelimit, ministri i Financave, pėr tė mbuluar mungesėn e mjeteve, transferon nė Bankėn e Shqipėrisė letra me vlerė shtetėrore tė tregtueshme, duke zbatuar pėrqindjet e interesit tė tregut.

Fitimi neto i Bankės sė Shqipėrisė llogaritet pasi tė zbriten nga tė ardhurat, shpenzimet e bėra pėr vitin financiar nė fjalė. 25% e kėtij fitimi kalon nė fondin e rezervės sė pėrgjithshme ndėrsa pjesa tjetėr e mbetur nga fitimi neto do tė pėrdoret pėr tė kompensuar letrat me vlerė qė i janė dhėnė Bankės sė Shqipėrisė. Fitimi neto, qė mbetet pasi bėhen zbritje fondi i rezervės sė pėrgjithshme dhe kompensimet e lartpėrmendura, kalon nė tė ardhurat e buxhetit tė shtetit brenda katėr muajsh pas mbylljes sė vitit financiar.

Fitimi i transferuar nga BSH nė buxhetin e shtetit ka pėsuar luhatje tė vazhdueshme, pa ndjekur njė trend tė caktuar. Viti me transferimin mė tė ulėt ishte viti 1994 ku nga fitimi i BSH vetėm 0.4 mln lekė qė u transferuan nė buxhetin e shtetit, ndėrsa viti me transferimin mė tė lartė ishte viti 1999 me 17,59 mld lekė. Pas vitit 1999 fitimi i transferuar nė buxhet ka ardhur nė rėnie, ku nė vitin qė lamė pas ky fitim ishte 4,628 mld lekė.Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėr sa i pėrket rritjes qė ka pėsuar fitimi i transferuar nė buxhet, ritmi i uljeve dhe ngritjeve ka qenė i paqėndrueshėm. Uljen mė tė madhe e ka pasur nė vitin 1994, ku krahasuar me njė vit mė parė, fitimi i transferuar nė buxhet ishte rreth 65% mė pak.

Ndėrsa nė vitin 1995 pati njė rritje me 1381% tė fitimit tė transferuar, rritje kjo tepėr e madhe, e cila nuk ėshtė pėrsėritur nė ndonjė vit tjetėr. Vite me rritje tė lartė janė dhe vitet 1997, 1998 ku rritja arrin mbi 100%. Duke filluar nga viti 2000 e nė deri nė vitin 2007 kemi rėnie tė vazhdueshme, qė arrijnė deri nė 43% mė pak. Nė vitet 2008, 2009 kemi njė pėrmirėsim tė fitimit tė transferuar, me njė rritje rreth 14%. Por, nė dy vitet e fundit, ky transferim i fitimit ka mbetur nė rėnie.


Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Fitimi i transferuar nga BSH nė buxhetin e shtetit zė njė pjesė tek tė ardhurave tė buxhetit qė mund tė krahasohet me peshėn qė zėnė tė ardhurat nga pushteti lokal. Peshėn mė tė madhe ndaj tė ardhurave buxhetore ky fitim i transferuar e ka pasur nė vitin 1998 me rreth 16% tė totalit tė tė ardhurave buxhetore. Pas kėtij viti pesha e tyre ka ardhur nė rėnie tė vazhdueshme, ku nė vitin qė lamė pas kjo peshė ishte vetėm 1.41% e tė ardhurave buxhetore.


Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja